Quantcast
Channel: Hamucipóka
Viewing all 462 articles
Browse latest View live

Forma-1, avagy Ferrari mindenek felett!

$
0
0



Egy ízig vérig fiús torta. Ritkán adódik ilyen, általában lányos társasággal vagyok körülvéve, na meg persze ott van még Ármin unokaöcsém. Most viszont egy nagyon kedves régi barátom kisfiának készítettem Ferraris tortát. Miután tettem egy kijelentést, hogy kíméljetek az autós tortákkal, szerencsére barátnőm kompromisszum készen beleegyezett, hogy marcipánból lehet a torta tetején a Ferrari autó, a torta maga pedig egy Pirelli gumi.





Nos, az autóval nem is volt gondom. (Nekem mindig azzal van gondom, amire nem számítok). Jelen esetben, hogy ez a fajta marcipán - amit nem először használok - úgy dobta le magáról a festéket, hogy öröm volt nézni. 
Amikor először megfújtam, olyan koszos, szürkés-barna színe lett, hogy egy darabig csak néztem, néztem, aztán szép nyugodtan letettem a pisztolyt, mondván nem vagyok hajlandó felhúzni magam. Az "én Kedvesem" még rám is csodálkozott: semmi hiszti, semmi csapkodás, semmi kiborulás? Tényleg nem volt. Leültem vacsorázni :) És azalatt sem változott a helyzet, a torta izzadt mint ördögfióka a parókián. Egyetlen megoldás volt - miután konstatáltam, hogy megint nem gondolkoztam előre, mert be kellett volna gyúrnom előre a fekete színt és legfeljebb utólag ráfújni még kicsit - ecsettel, kézzel neki estem, hogy legalább nyomokban látszódjon rajta, hogy ez egy fekete autógumi. A terv bevált... egyrészt. Mert másrészt úgy csicsogott a festéktől a torta, hogy megfogni alig lehetett, rögtön fogott.

Valahogy aztán mégis megoldottam, az autó pedig meglepően jól sikerült. Szerettem csinálni, amit tudtam kihoztam belőle. Azíze pedig vaníliás volt, személy szerint nekem nagyon bejön ez a recept. 





























Megültem a Targoncát és győztem!

$
0
0

Említettem már, ha az ember valamit nagyon nem akar, akkor folyamatosan megtalálják vele? Mentőautós tortámnál kértem drága barátaimat, hogy kíméljenek a járgányos csodáktól. Hát mivel talált meg egy kedves volt kollegina? Na mivel? Nemhogy autóval, de rögtön egy targoncával!!! Egy TARGONCÁVAL!?!?!?! Még szerencse, hogy volt már dolgom közelről targoncával, bár vezetni nagy sajnálatomra nem vezettem sose, de elég sokszor találkoztam már vele. Derekam beadása ennek, na meg annak is köszönhető, hogy végül is átgondoltam a dolgot. Ha az embert ledobja a ló, akkor célszerű minél hamarabb visszaülni a hátára, jelen esetben egy targoncára. Nos ez történt most is. Bevállaltam, rettegtem tőle, de legyőztem. Apró hibákat eltekintve még talán elégedett is vagyok vele. Kicsit túlzásba vittem a koszolást, na de ha az ember lánya egy festékszóró pisztolyt kap a kezébe.....



És hogy mennyire számítanak a körülmények - páratartalom, hőmérséklet, széljárás, hold állása, a nap kitörése meg, még a jó ég tudja mi? A marcipán - ami ugyanaz volt, mint a Ferraris tortánál - jól viselkedett, a torta nem izzadt, a festéket - ami szintén ugyanaz a gyártmány - nem dobta le magáról és a tartása is jó lett. Döbbenet!
És hogy azért a végén ne maradjon le a szokásos bénázásom se: minden frankón ment, a kért logót előző este megfújtam, úgy ahogy reggelre meg is száradt. Felhelyezéskor tapadás végett megvizeztem a hátoldalát, amikor is természetesen belenyúltam logóba. Víz és airbrush festék nem jó barátok, csodásan megfolyt az egyik sarka. Jöhetett a tűzoltás. Na hát kérem szépen, mégsem tudom meghazudtolni magam.









A torta nagyon csokis: töltelék csokis mascarpone, tészta kakaós piskóta.



Tündér Panna & Varázs Paci

$
0
0
Panna keresztlányom tortájára minden évben nagy izgalommal készülök. Egyrészt, a lassan kész hölgyé cseperedő gyermek - anyjához hasonlóan - remek képzelőerővel van megáldva, aminek következtében mindig ki tud valami újat találni a témát illetően. (Nem kell aggódnom, ha netalántán Nővérem híján van az ötleteknek, majd Panna megmondja a tutit) Másrészt az Ő tortájánál szeretek valami mást, lehetőség szerint valami nagyot alkotni. Persze ez csak hellyel-közzel sikerül. Idén úgy döntöttem önző leszek. Mielőtt még családtagjaim kiteljesedhettek volna kreativitásukban, közöltem, hogy meglepetés lesz Panna tortája. Legfeljebb az ízben vagyok hajlandó kompromisszumot kötni.



Egy darabig nem is volt ezzel semmi baj, csakhogy Panna egyszer csak közölte velem, hogy legyen a tortáján cica meg kutya, meg virágos rét. Ühüm! Köze nem volt az elképzelésemhez. Picit bepánikoltam, hogy a jól kigondolt koncepciómmal most akkor mi lesz, de aztán Pannácska egy telefonbeszélgetés alkalmával ezt mondta: "Tudod mit? Legyen olyan a torta, amilyet Te akarsz! Biztos nagyon szép lesz!" A szemem is könnybe lábadt! Mondtam már, hogy kész hölgy?!
Szóval maradtam az eredeti tervnél. Mindenképpen akartam egy kislányt csinálni rá, ami Pannára hajaz. Viszont nem akartam tökéletesen kidolgozni minden porcikáját, mégpedig azért nem, mert mostanában nagyon szeretem ezeket a letisztult, egyszerű figurákat. Nagyon bájos tud lenni egy sima kerek fej, egy törzs és a végtagok, egyszerű kis ruhácskával. Kopenkának vannak ilyen tortái, ahol a figurák láb lógatva ülnek a torta szélén és igaz, hogy nincs kidolgozva a kis lábujja körme hegye, bája mégis az egyszerűségében rejlik. És valljuk be, egy gyerek szülinapi tortájára nem is kell nagyon több.Természetesen aztán vérszemet kaptam, mert a tündérnek végül csak lett dereka meg szárnya, de ez már igazán semmiség volt. Viszont az egyszerű arcot illetően tántoríthatatlan voltam. 

És a paci? Nos, a gyermek ló imádata töretlen és igaz, hogy tavaly Rainbowdash-t kellett a tortára tennem (olyan is lett szegény), gondoltam idén megérdemel egy rendes hátast. Nagyon izgatott a dolog, már régóta szemeztem a részletesen kidolgozott pacival és egy videó segítségével sikerült megalkotnom az első lovamat. Ráadásul rengeteg házi cukormasszám maradt a kísérletezős korszakból, így megtámogatva egy kis kötő anyaggal, sikerült masszív figurákat létrehoznom. Sajnos ez marcipánból nem lehetséges, legalábbis a kidolgozott részek biztosan nem. Napokig szárítgathatnám, akkor is puha marad és a szárnyas póni esete be is bizonyította, hogy töpped, terül, tehát csak egy szétfolyt forma lesz egy jól kidolgozott figurából. 

Na de! A tündér kész lett, a paci pedig meglepően jól sikerült. Vannak persze hibái, amit talán nem mindenki vesz észre, de elsőre totálisan meg vagyok elégedve. A következő már sokkal jobb lesz.
A körítést sem akartam túlbonyolítani. Elveimmel ellentétben rákerült Panna neve, éve és azért pár virágot rátettem, hogy ne legyen olyan üres. Az oldala pedig.... :) Egy nagyon kedves barátomnál láttam ezt a csíkozós megoldást, ami airbrush-sal készült és már égtem a vágytól, hogy kipróbáljam. Egy kis játszadozás a színekkel, egy forgó tál és máris látványosan meg lehet oldani a torta oldalát. Na jó ezt is kell még gyakorolni.

Jah és az íze??? :) A Nővérem puncsot kért! Hogy én mennyire szerettem őt ezért :)
A szokásos bénázás az utolsó pillanatban pedig most sem maradhatott el. A torta már-már a tökéletes kategóriába kezdett mászni. Rátettem mindent, megfújtam az oldalát és már csak egy kis "varázspor" hiányzott a végére, amikor kidülledt szemekkel, lemerevedve pillantottam meg a torta egyik oldalát. Vízcseppek!! Vízcseppek a lefújt torta oldalán!! Tanulság: sose tedd a tortát a csöpögtető közelébe!!! Nos, ha lett volna közelben egy muszáj kabát, önként és dalolva belebújtam volna. Ennek hiányában csak a szemöldököm fontam be. 










Panna viszont a tortát meglátva, amolyan felnőttesen a homlokára csapott és emígyen szólott: 
"Na de Judiiiiiit! Hát hogy tudtál ilyen lovat csinálniiii??"
Hát.........így! :)


Édes & Sós: az igazi ízrobbanás

$
0
0


Eljött végre az idő, hogy több, mint 1 hónapos - regenerálódás céljából elkövetett - csönd után visszatérjek az életbe. Meg kell valljam, nem volt egyszerű....
Az év végi hajrá, a karácsonyi sütemények kudarcai, a félre siklott ajándék bonbonjaim után nem vágytam másra, mint családi körben ünnepelni, enni, inni, majd haza térve, a két ünnep között a maradékokat tovább enni, begubózni az odúmba, könyveket olvasni, filmeket nézni és senkivel se kommunikálni, de legfőképpen a konyha közelébe sem menni, a sütőt pedig nagy ívben elkerülni. Egyedül szilveszter előtt voltam hajlandó a konyhapulthoz állni, mivel idei ígéretem egy Eszterházy volt, de nem viccelek, azt is pizsiben csináltam. Mindezt miért? Egyszerűen mert így volt jó. Antiszociális énem feltört mint a gejzír és csak a legközelebbi emberekkel voltam hajlandó kontaktot tartani és mindez nemhogy nem zavart, de egyenesen jólesett. Azt hiszem, kicsit megfáradtam az év végére. De azért depresszióba nem estem, gondoltam, majd az év elejére jól kipihenem magam és újult erővel, nagy lendülettel indulok neki egy izgalmas, új évnek. Hát, nem így lett! Bár az említett kudarcok olyannyira eltörpültek, hogy már-már mosolyogva gondoltam vissza rá. Hiszen ha azt nézem, feltaláltam a "minyon galuskát", ami a 2014-es ország tortája után szabadon lehetne a Minyon Revolution. És már az sem zavart, hogy a sok pénzért vett profi bonbon formáim ellenére még randább bonbonokat sikerült produkálnom, annál is inkább, mert állítólag finomak lettek. Sőt, már azon sem filóztam, hogy a hogy a vérbe tudott visszapuhulni a habcsókom háromszori rásütés után is. Egyébként is, eszembe jutott kedvenc mondásom: nincs az elrontva, csak másra lesz jó! :) Többször kéne, hogy eszembe jusson! Amúgy meg a szilvás és diós pozsonyi kiflim fergeteges lett, ami nyújtott némi vigaszt. Szóval, úgy tűnt megbékélek a világgal, de a várt lendület valahogy mégsem jött. És még mindig nem jött! Aztán ....eszembe jutott valami!

Volt egyszer, hol nem volt, talán igaz sem volt: egy vacsoracsatából átavanzsálódott desszertcsata, néhány remek baráttal. Finomabbnál finomabb édességek, jobbnál jobb hangulat, nagy nevetések, nosztalgiázások. Aztán egyszer csak mindenki szét széledt, jöttek a gondok, meg a sok ügyes bajos dolgok és egyre nehezebb lett összehozni eme kis ember csokrot. (na nézd már, lassan költő veszik el bennem :)) Így most fogtam magam és újra csatába szólítottam méltatlanul elhanyagolt, de nem feledett barátaimat, azzal, hogy meghívtam őket egy kis sütizésre. Amúgy is megígértem, hogy sikeres vizsgám örömére majd készítek valami különlegeset. 
Határozott és megingathatatlan ultimátumot adtam, hogy még januárban álljunk hadba. Határozottságom bevált, mondhatom egy nap alatt sikerült kitűzni a csata dátumát. Más dolgom már nem volt, mint kitalálni, mivel kápráztatom el vendégeimet. Valami szokatlan, valami nem mindennapit akartam. Korábban már említettem, hogy személyes hadjáratomnak tekintem a levendulás finomságok, valamint a sós és édes ízek kombinálását a sütemények terén, így arra gondoltam ezen a vonalon indulok el. Sajnos a levendulás témát gyorsan ejtenem kellett, mert 4-ből 1 embert kiveri a víz még a levendula hallatán is (belátom, ami nem megy, azt nem kell erőltetni, de eljön még az én időm). Így maradt a sós-édes kombó. Két verzióm is volt, amiből a végleges harci fegyvernek egy mogyoróvaj mousse-os édességet neveztem ki  (a másikat nem lövöm le, mert még haditervben van). Az igazsághoz hozzá tartozik, hogy még a szülinapomra, az egyik szakmabéli kedves ismerősöm, egyben egykori csoporttársam - aki Mandulaszem néven "garázdálkodik" szebbnél szebb tortáival a Facebook-on - meglepett egy mogyoróvajas-csokoládés tortával. Szó mi szó, ez a kombináció nagyon megosztó tud lenni, mert nem sokan szeretik a sós mogyoróvajat és én is csak nagy ritkán gondolok rá, pedig Amerikában ennek kultusza van. 
Az összhatás egyszerűen fantasztikus volt, jól keveredett az édes és a sós és igazi snickers életérzést hozott. Az eredeti recept Pixie-től származik, de én már egy tuningolt változatot kóstolhattam meg Mandulaszem jóvoltából, aki két csokiréteg közé tette a mogyoróvaj mousse-t. Mivel ez utóbbi verzió nagyon bejött, csak a mogyoróvaj mennyiségén változtattam és kitaláltam, hogy  mini desszertek formájában tálalom. Nagy volt a kísértés, hogy ne tegyek bele egy plusz sós karamella réteget (mintegy "hamucipókásítva" a dolgot). De végül nem voltam elég merész és az asztalra nem került ilyen verzió. Naná, hogy nem hagyott aludni a dolog, ezért az utolsó két - prezentálás céljából meghagyott - desszertbe belecsempésztem egy  finom illatú, enyhén sós karamell réteget. Nos! Felelősségem teljes tudatában kijelenthetem, hogy bármelyik verzió tökéletes és ha háborút nem is, de csatát lehet vele nyerni. Hogy megnyertem-e? Hm! Csináljátok meg és döntsétek el Ti magatok :)







A variánsok a következők:

A. Aki megelégszik az eredeti recepttel, Pixie oldalán megtalálja!

B. Aki a csokival jobban kihangsúlyozná a mogyoróvaj ízét, annak Mandulaszem verzióját ajánlom, vagyis a tetejére szánt csoki ganache-ból csináljon dupla adagot és rétegezze az alábbiak szerint: piskóta - ganache - mogyoróvaj mousse - ganache.

C. Aki viszont hajszolja az élvezeteket, annak bátran ajánlom ezt a hedonista változatot, akár egyszemélyes kiszerelésben, akár torta méretben.
Akárhogy is: csináljátok meg, kóstoljatok bele, dőljetek hátra és nyugodtan sírjatok! :)










Csokoládés mogyoróvaj-mousse tortácska sós karamellával 
(Az alábbi mennyiség 10 mini desszerthez elegendő)

Első réteg - A piskóta
Süssünk egy vékony piskóta lapot! Itt tulajdonképpen bármilyen piskóta megfelel, én a jól bevált olajos piskótámat sütöttem meg 4 tojásból, ezúttal egy gáztepsi méretben. A receptet itt olvashatjátok. Utólag visszagondolva, talán ekkora méretben elegendő lett volna 3 tojásból sütni, mivel elég vastag lett. De mondom, bármilyen, akár piskótatekercshez használt recept is megfelel. Amennyiben torta formában kívánjuk megcsinálni, akkor szerintem elég 2 tojásból elkészíteni az olajos piskótát egy 18 cm-es kapcsos tortaformában, így 12 szelet jön majd ki belőle.

Második réteg -  A sós karamella (kihagyható, de minek is?)
85 g cukor
20 g víz
60 g felmelegített tejszín
35 g vaj
jó nagy csipet tengeri só (ha nem akarunk sósat, akkor ezt hagyjuk ki, de minek is?)

A cukrot és a vizet együtt tegyük fel egy nyeles lábasban, közepes lángon karamellizálódni. Figyeljünk oda, mert sokáig csak egy fehér szirup bugyog a lábasban, de aztán hirtelen elkezd barnulni, majd egyszer csak odaég és nem túl kellemes égett cukor szaga lengi körbe még az utcát is. Arról nem beszélve, hogy úgy tud füstölni, hogy egy buzgó szomszéd még a tűzoltót is képes rád hívni :) Szóval akkor jó, ha szép borostyán színe van. Ekkor vegyük vissza a tüzet és tegyük bele a tejszínt (vigyázat szintén nagyon fog bugyogni és esze-veszetten megindul felfelé, így érdemes nem a legkisebb lábast használni erre a célra.) Várjuk meg míg elcsitul a vihar és tegyük bele vajat és a sót. Addig kevergessük, míg egynemű nem lesz, tulajdonképpen már le is vehetjük a tűzről. Hagyjuk kihűlni, eközben szépen besűrűsödik, de még folyós marad. Halkan megjegyzem, hogy az így kapott szószt bármihez használhatjuk, pl. fagyit is leönthetünk vele

Harmadik réteg - A mogyoróvaj-mousse

Nos, én elég rendesen növeltem az alapanyagokat az eredetihez képest. Ez a mennyiség elég a 10 kis süti töltéséhez és díszítéséhez, de ha maradunk a 18 cm-es tortaformánál, akkor elég 2 dl tejszínhez 200 g mogyoróvaj.

3 dl tejszín + néhány evőkanál a mogyoróvaj lazításához
50 g apró szemű, vagy darált barna cukor
300 g sós mogyoróvaj (nem a darabos változat)

Ha a mogyoróvaj masszív állagú (a Lidl-is eléggé az), mindenképpen szükséges néhány evőkanál tejszínnel fellazítani, hogy könnyebben össze tudjuk majd keverni a felvert tejszínnel. Ez ízlés kérdése, látjuk az állagán mennyit tegyünk hozzá. A 3 dl tejszínt kemény habbá verjük a cukorral, majd óvatosan összeforgatjuk a mogyoróvajjal. Én először egy szilikon lapáttal össze vegyítettem, majd a gépi habverő legalacsonyabb fokozatán még kevertem rajta 1-2-t, hogy jobban elvegyüljön, de azért nem kell túlzásba esni, nehogy összetörjük a habunkat. Ha mindezzel végeztünk, kanalazzuk a fincsi mousse-unkat egy sima csöves habzsákba és tegyük picit a hűtőbe.

Negyedik réteg - A csokoládé ganache

Ha csak az tetejére szánjunk a csokoládét, akkor elég az alábbi mennyiség, viszont ha dupla csoki réteget akarunk, akkor kell a dupla mennyiség is.

100 ml tejszín
100 g étcsokoládé

A tejszínt forráspontig melegítjük, majd ráöntjük a feldarabolt csokoládéra. Szép simára keverjük, majd hagyjuk szobahőre hűlni, ne sokkoljuk vele a hideg habunkat.

Végső mozzanat - Az építés

Ha kis, egyszemélyes tortákat állítunk össze, akkor desszertgyűrűk segítségével a piskótából korongokat szaggatunk, majd vissza helyezzük őket a keretbe. Jó tipp lehet: ha nincs ennyi desszertgyűrűnk egyszerre, akkor csináljunk házilag fólia csíkokat, tekerjük a gyűrűk belső felületére és így építsük fel a desszertjeinket. Rövid hűtés után már le is vehetjük a gyűrűket, és használhatjuk a következő építéshez, A kész mini tortákat pedig összetartja a fólia, ami tálalás előtt csak le kell tekerni. Én ezeket a csíkokat víztiszta genothermből (lefűzhető irattartó tasakból) vágtam.   
Ha rendes méretű tortaformát használunk, tegyük vissza a piskótát kapcsos formába és abba építsük fel a tortát.
A piskótára kanalazunk egy kevés karamellt, (vagy ganachet) annyit, hogy szépen elterüljön a gyűrűben. Nem kell sok, én talán kicsit túlzásba is estem a karamellel :) Erre nyomjunk a mousse-ból a habzsákkal, (hagyjunk egy kicsit a díszítéshez is) majd a tetejét zárjuk le ganache-zsal. Tegyük a hűtőbe, az a legjobb ha pár órával, vagy egy nappal korábban meg tudjuk csinálni, ugyanis kell idő, hogy összeérjenek az ízek. Tálalás előtt egy fél órával érdemes kivenni, díszítsük tetszés szerint, majd fogadjuk az elismeréseket!
Esküszöm rövidebb ideig tart megcsinálni, mint leírni :)




És itt állnak csatasorban a dupla csokis réteggel készült verziók :)

Jármű dömping 1.1

$
0
0

Ákos, komoly megrendelőmnek számít. Minden évben - idestova 3 éve -  konkrét elképzeléssel rukkol elő, de mindezt teszi úgy, hogy nem felejti: a képzelet, a kreativitás szabad szárnyalásának nem lehet gátat állítani, hanem azt hagyni kell kibontakozni. Ákos vérprofi. Sosem ő jön személyesen, mindig a legfontosabb közvetítőjével üzen! Az Anyukájával. Ákos 3 éves! És egy 3 éves komolyságával minden évben 2, azaz kettő tortára tart igényt.

Mint ahogy most is! Ha emlékeztek, indultunk ugye a bárányokkal - rögtön duplán, majd volt Bogyó és Babóca, akik a jégen grasszáltak, és kis repcsis is, ami valljuk be, előre engedett sejtetni valamit a 2015-ös trendre vonatkozóan. Nos hát íme idén, a járművek töretlen sikerének vonalán maradva, beléptünk először a Repcsik világába.

   
Aki olvasta már néhány bejegyzésemet, nagyon jól tudja, hogy minden egyes tortának gondosan megtervezve indulok neki. Kiszámolom, hány nappal korábban kezdhetem el, mikor süssem a piskótát, mikor készüljön a krém, számolok egy napot a krém megkötésére, és akkor még ott az alákenés, a burkolás, a díszítés. Na és ha figura is kell a tetejére, akkor azt tényleg napokkal korábban csinálom meg. Egyesek szerint ez túlspirázás. Én inkább úgy mondanám: felkészülés. (Igaz, a végén úgyis mindig elcsúszok) Nah, de most! Most minden más volt. Említettem már, hogy nehezen indult az év? De de, a legutóbbi bejegyzésemben. Nah, hát ez az állapot még nagyban tartott, amikor megtudtam, hogy a Repcsik 2 rajzfilmből kell ihletet merítenem.

Azon túl persze, hogy szárnyalhattam ama bizonyos kreativitás szárnyán, némiképp ki lett hangsúlyozva, hogy Ákos helikoptert, nevezetesen Pengét preferálja a leginkább a filmből. Na már most, az a megdöbbentő helyzet állt elő, hogy a torta tálalása előtt 1 nappal Penge még sehol sem volt. És ami félelmetessé tette a dolgot, hogy egyáltalán nem izgultam...olyan nagyon. Vajon kezdek megkomolyodni, na adj isten rutinossá válni? Áh, azt kizártnak tartom. Szóval a legutolsó pillanatban neki álltam ennek a Pengének és szerénységem teljes tudatában mondhatom, annyira nem is sikerült rosszul. Ti mit gondoltok?


A torta ízében Eszterházy jellegű. Mondom ezt azért, mert jelen esetben ötvöztem a kakaós piskótámat az Eszterházy krémjévelés mondhatom teljesen rendben van így is az összhatás. A burkolat marcipán...még, merthogy kezdem végre kiváltani a marcipánt, de erről majd legközelebb. A díszítést nem vittem túlzásba, de most pont ez volt a cél. Marhára élveztem, ahogy ráfújkáltam a felhőket a tortára. Komolyan mondom, egyáltalán nem számítottam rá, hogy bármi jól is kisül ebből a dologból, de most tényleg: szerintem pofás lett, Pengével együtt. 

Na? Ki mire tippel, milyen lett a 2. torta? Lehet találgatni a következő bejegyzésig! :)




Csatlakozhattok hozzám a Facebookon is, ha pedig a "Követed" lehetőségre is rákattintasz, akkor megjelennek Nálad a bejegyzéseim
Hamucipóka már az Instagrammon, hamarosan pedig a Pinteresten is!

Maratoni Fánk sütés - amikor a mennyországba vezető út fánkokkal van kikövezve!!!

$
0
0


Szóval amikor az ember lánya rákattan valamire, arról nehéz lecuppanni. Így voltam én most a fánkkal. Így farsangi szezon idején ugye egyre-másra jelennek meg a fánkok a neten. Nem volt nap, hogy bele ne akadjak különböző receptekbe. Hát csoda, hogy rágerjedtem? Nem gyengén!

Közöltem én ezt  Nővéremmel és mivel a hétvégét náluk töltöttem, azt is kijelentettem, hogy fánkot fogunk sütni. Ki is válogattunk párat a netről! Ő is, én is! Aztán ezt meg is osztottuk egymással. Végeredmény: tátott szájjal hasaltam a monitor előtt és nyál csorgatva kattintottam egyik receptről a másikra, aztán vissza, majd újból elölről kezdve. Egyszerűen nem tudtam melyik legyen. Az egyik jól nézett ki! A másik különleges! A harmadik nevetségesen egyszerű! És volt, amelyiknél egyfeszt csak azt hajtogattam, ezt muszáj megcsinálni!!! Ennek fényében próbálj kiválasztani egyet! Na neeem! kiválasztottam hármat. Bizony! És mind meg is csináltuk. Bekeményítettünk mint egy fehér inggallér.
Íme 3+1 fánk recept, amit egy hétvége alatt termeltünk. Bármelyik, bárhol megállja a helyét!

1. Karamellával töltött fánk - mert más mint a többi



Az eredeti recept Limarától származik, aki sütőtökpürét is kevert a tésztába. Nos, izgalmas lett volna ez a  változat, de sajnos a sütőtök igen hálátlan szerepet tölt be a gasztronómiában. Sokan nem szeretik, pedig annyira sokoldalú. Mert mondjatok egy olyan zöldséget, ami főételként, édességként, levesként és köretként is megállja a helyét. De nálunk is megvétózta sógor bátyám, így az alábbi változatot készítettük el:

Hozzávalók a fánk tésztájához:

1 dl langyos tej
30 g friss élesztő
600 g liszt
1 mk só
50 g cukor
1 tk. fahéj
1 egész tojás
1 tojás sárgája
2 ek. tejföl
1 narancs lereszelt héja
1 dl narancslé frissen facsarva
70 g olvasztott vaj

A langyos tejben kevés cukorral felfuttatjuk az elmorzsolt élesztőt. Közben a lisztet egy tálba szitáljuk, hozzá keverjük a sót, a fahéjat és a cukrot. Egy mélyedést alakítunk ki a közepében, ebbe tesszük a többi hozzávalót, majd pedig a felfuttatott élesztőt. Az egészet összegyúrjuk és egy rugalmas tésztát dagasztunk belőle. Ha nagyon lágynak ítéljük rakjunk hozzá lisztet. (Limara külön adta hozzá az olvasztott vajat. Nem tudom ennek van-e valami jelentősége, szerintem egyszerűbb, ha a többi hozzávalóval együtt adjuk hozzá. Szerintem egy összeállt tésztába utólag zsiradékot gyúrni elég macerás, én azt tapasztaltam, hogy nehezebben veszi fel.) 
Akkor jó ha a tésztánk szép fényes, sima a felülete és rugalmas az állaga. Ekkor takarjuk le és lehetőleg meleg helyen hagyjuk a duplájára kelni. Kb egy óráig nem is kell macerálni!

Karamell töltelék:

1 csésze cukor (kb. 250 g) lehet barna is
80 g vaj
1 dl langyos tejszín
csipet só 
(az eredeti receptben sós karamellként készült, de én most egy nagy sóhajtással lemondtam erről a verzióról, viszont így is érdemes egy csipetet bele tenni, csak hogy kiemelje az ízét)

Mély lábasban, lassú tűzön kezdjük el melegíteni a cukrot. Ha felolvadt, adjuk hozzá a vajat, keverjük simára, majd óvatosan öntsük bele a tejszínt és forraljuk, amíg újra sima nem lesz. Mehet bele a csipet só és tegyük hűvösre.
Mindeközben valószínűleg megkelt már a tésztánk, úgyhogy kb. 40 grammos darabokat szaggatunk és gombócokat formálunk belőle. Szerintem ennél nagyobb nem szükséges, mert így is elég méretesek lesznek. Enyhén lisztezett felületen, letakarva hagyjuk még pihenni a gömböcöket kb 30 percig. 
Nálunk így sorakoztak:

Hempergető cukor:
1/2 csésze barna cukor (kb. 120 g)
1 mk. fahéj

A cukrot kicsit megdaráljuk, nem kell porcukor állagúra, - kivételesen nem olyan nagy baj, ha kicsit ropog a fogunk alatt - majd  elkeverjük benne a fahéjat.

Jöhet végre a sütés!
Egy lábasban hevítsünk fel kb. 4 ujjnyi magasságban olajat. Mi most kókuszolajat használtunk, de ennek több oka is volt. Bár lényegesebben drágább, mint az étolaj, nekünk minden pénzt megért, hogy nem terjengett átható olajszag az egész lakásban, emellett magunkon sem éreztük, hogy leöntöttek volna egy üveg olajjal. Sokkal egészségesebb, ami 2 gyerkő mellett nem elhanyagolható tény. És ami még nagyszerű benne, hogy a kókusz olaj tulajdonságánál fogva nem tud megégni, így többször is felhasználható, ami egész hétvégére kiterjedő fánkos programunkat tekintve nem volt mellékes. Mivel mindhárom esetben ugyanazt az olajat tudtuk használni, annyira már nem is drága, ugye?
Szóval közepesen forró olajban (én belecsippentek egy picike tésztát és ha rögtön körbe sistergik a buborékok, már jó) kezdjük el kisütni a labdákat, egyszerre csak annyit, hogy kényelmesen tudjanak egymás mellett mozogni. Bármennyire is türelmetlenek vagyunk, nem kell tömegközlekedési káoszt teremtenünk a lábasban. Amúgy sem kell sokat várni, egész gyorsan kezd színt kapni, úgyhogy azért figyeljünk oda, most nem négercsókok gyártása a cél. Amikor aranybarna, szedhetjük is ki egy szűrőlapáttal papírtörlőre, hogy a felesleges olajat leitassuk. Ezután jön a hempergetés a cukorban.

Amikor langyosra hűltek a fánkjaink, jöhet a töltés. Az időközben besűrűsödött karamell krémet csővel ellátott habzsákba töltjük. A legjobb erre a célra egy fánktöltő csővég, de egy szűkebb sima, vagy akár csillagcső is megteszi, ha csak az van kéznél. A lényeg, hogy ne ejtsünk rajta túl nagy lyukat. Merthogy fogjuk a zsákunkat és finoman, de bátran beledöfünk vele a fánkba és kielégült arccal beleeresztünk egy "kisebb mennyiségű" karamellt. Kicsit perverzül hangzik, de hát mi a sütés, ha nem egyfajta kielégülés, ha úgy tetszik visszafogott perverzió?! Szóval érezzük, ahogy a fánkunk megtöltődik az édes töltelékkel.
Ezután már csak egy dolgunk van: üljünk az asztalhoz egy tál egymásra halmozott, sűrű karamellel megtöltött fánktoronnyal és toljuk be az arcunkba. Garantált cuppogás, hangos sóhajtozás és halk nyögdécselés kíséri.

2. Churros - mert végtelenül egyszerű




És ez így van, ahogy mondom. Pláne ha Gordon Ramsay receptjét csináljuk. Mert aki kicsit is ismeri a fickót, tudja, hogy ő nemigen szokta túlcifrázni a dolgot. de talán nézzétek meg magatok! Ezen a videón mindenki a saját szemével láthatja, miről beszélek. 
Na? Ugye megmondtam! És ami a vicc, hogy egész egyszerűen csak összeforgatja a száraz hozzávalót a felforrósított folyadék és zsiradék keverékével. A szó szoros értelmében nem is égetett tészta, nem főzögeti holmi lábasba és még csak tojásokkal sem macerál, mivelhogy tojás sincs benne!!!!!! Világjó!!!!!   
Íme a recept, egy nagyobb társaság esetén bátran mehet ennek a duplája, kettőnknek ez is elég volt:

Hozzávalók a Churros-hoz:
250 g liszt
nagy csipet só
50 g vaj
200 ml víz

Egy tálban keverjük össze a lisztet a sóval. Egy lábasban forraljuk össze a vizet és a vajat. Keverjük hozzá a liszthez a folyadékot, célszerű robotgépet használni. Hajlamos sótlan lenni, ezért ha kell még most megsózhatjuk. Töltsük csillagcsöves habzsákba és hagyjuk pihenni. Addig felforrósítjuk az olajat a fentiekben leírtak szerint. Említettem már, hogy ugyanazt az olajat használtuk, mint a töltött fánknál? :)
Ha elértük a kellő hőmérsékletet, egyszerűen csak nyomjunk tetszőleges, de legalább 5-6 cm hosszúságú hurkákat az olajba, úgy hogy a végét ollóval vágjuk le a csőről. Kis izommunka kell, mert masszív a tészta, minél kisebb a cső átmérője annál nehezebb kinyomni, de na adjuk fel. Nem árt egy kis erősítés! Ha aranybarnára sültek, szűrőlapáttal vegyük ki papírtörlőre és ha akarjuk beleforgathatjuk az előzőekben említett fahéjas cukorba, de akár így csupaszon is mártogathatjuk. Részünkről ez utóbbit választottuk, annál is inkább, mert az előző fánkból visszamaradt karamellszószba tunkoltuk, így egyáltalán nem hiányzott a plusz cukorréteg róla. Fanatikusak vagyunk, de azért van ami már nekünk is sok(k).
Bármilyen szósszal, chutney-val, vagy akár házi lekvárral über király! Elkészíthetjük hozzá a videóban látott csoki szószt is, ami tulajdonképpen 1 vaníliarúd kikapart magjaival, 2 rúd fahéjjal, 1 narancs héjával és 1/4 chili paprikával összeforralt, majd átszűrt 300 ml forró tejszín és 150 g étcsokoládé selymesen simává kevert elegye.
De.... dönthetünk egy fantasztikus eper chutney mellett is, amely fanyar gyümölcs ízével méltó módon kompenzálja a cuppogósan édes karamellt. Mi ezt készítettük, kútfőből, éppen azt rakva bele ,ami eszünkbe jutott.

Eper chutney:

500 g fagyasztott eper 
1 narancs leve és reszelt héja
porcukor
balzsamecet (bizony!!!!)

Az epret lábasban hagytam kiengedni, még csak le sem szűrtem. Kiengedett levével együtt tettem fel lassú tűzre, így vizet sem öntöttem már hozzá. Hagytam így csendesen bugyogni, míg az eprek kellőképpen megpuhultak és az eper édességétől függően szórtam hozzá egy kis porcukrot. Nem turmixoltam, fakanállal nyomkodtam össze a gyümölcsöt, hogy azért darabos maradjon. Addig főztem, amíg lekvár szerűen besűrűsödött. Időközben a Nővéremnek eszébe jutott kiszólni a szobából, hogy tegyek hozzá egy kis narancs levet és héjat. Tettem bele! Úgy ízlés szerint. Aztán tettem bele egy kis balzsamecetet is. Szintén ízlés szerint! Higgyétek el, nem kell bele sok, de karakteressé teszi az ízét. És aki nem tudja elképzelni a balzsamecetet a gyümölccsel, hát annak elárulom, hogy létezik pl. málna ízű balzsamecet is, amit salátákhoz előszeretettel használnak. Úgyhogy nem kell viszolyogni tőle. 
Tudom hogy nem szeretjük az "ízlés szerint" recepteket, de ez most tényleg ilyen. Cukrozd, narancsozd, balzsamozd, ahogy tetszik!

És akkor nincs más hátra, mint a korábbiakhoz hasonlóan leülni az asztalhoz, magad elé tenni egy nagy kupac frissen kisült churrost és hol a karamellszószba, hol pedig az eper öntetbe tunkolni. Hedonisták kortyolgathatnak hozzá egy kis jófajta bort is. Ahogy Gordon mondaná:
Churros, karamell szósszal és eper chutney-val! KÉSZ!

3. Töltött ekler fánk - mert kihagyhatatlanul szép




Ha valami méltó megkoronázása egy maratoni fánk-sütéses hétvégének, hát akkor ez az! A mennyei élvezet, a non plus ultra. Ez volt az egyetlen olyan recept, amely közös pont volt. Mindketten elküldtük a másiknak. Bár a laza churros party után meg voltam győződve, hogy megfáradva Nővéremnek esze ágában sem lesz belevágni ebbe a projektbe, el kell mondjam büszke voltam rá, hogy mégis megcsináltuk. Arról nem beszélve, hogy ez volt a legmacerásabb, viszont annyira kívánta hogy csináljuk meg, hogy az már félelmetes volt.
Nem egy hagyományos eklerről van ám itt szó, ugyanis a tetejét ropogós tésztaréteg borítja. Ha valaki azt gondolná, ez a rész macerás és akár el is hagyható, hát akkor az nagyon gyorsan felejtse el ezt a gondolatát, ugyanis ettől lesz valami olyan különleges dologban részünk a kóstolásnál, ami csak ritkán adódik az emberrel.
Az eredeti receptet itt találjátok, ahol már a képen is mesésen néz ki, de ezen a linken még segítséget is kapunk az elkészítéséhez fázis fotók formájában, érdemes megnézni. De persze ezen is változtattunk annyiban, hogy mi - talán érthető módon - nem karamellás kávés töltelékkel töltöttük meg, hanem kakaós tejszínhabbal. Tettük ezt azért is, mert a legkisebbik Kiskirályfi folyton "coki tojtát" követelt. Senki nem mondhatja hogy nem voltunk kompromisszum készek. Csöppet!

Hozzávalók a ropogós tésztához:

100 g hideg vaj felkockázva
125 g porcukor
125 g liszt
1 tk vanília kivonat

A vajat elmorzsoljuk a porcukor és a liszt keverékével, hozzá adjuk a vaníliát, majd lehetőleg minél gyorsabban összegyúrjuk egy gombócba. Két fólia között 1 mm vékonyra nyújtjuk, és tálcán betesszük a hűtőbe pihenni - hát kb 1 órára, de a miénk csak addig relaxált a hűvösön, amíg el nem készült  az égetett tészta.

Hozzávalók az égetett tésztához:

3-4 tojás
120 g liszt
100 g vaj
1 ek. porcukor
1 dl tej
1 dl víz
csipet só

Melegítsük elő a sütőt 180 fokra. (Mi sima alsó felső sütésre tettük, légkeverést nem adtunk rá.) A vizet, a tejet, a porcukrot és a vajat együtt tegyük a tűzre forrni. A lisztet átszitáljuk és hozzá keverjük a felforrt folyadékhoz és addig keverjük míg csomómentes nem lesz. Addig kell kevergetni a tűzön, amíg az egész össze nem áll egy nagy labdává és az edény falától el nem válik a massza. Ha ez megtörtént, akkor levesszük a tűzről és hagyjuk picit hűlni. Addig feltörjük a tojásokat, de javaslom egyenként, mert nem biztos hogy mindegyik kell bele. Nem szabad ugyanis elfolyósítani az égetett tésztát, ezért érdemes egyenként belekeverni a tojásokat és csak akkor adjuk hozzá a következőt, ha úgy ítéljük hogy azt még fel is tudja venni. (Cukrász bojtár koromban jártam pórul, amikor gyakoroltam az eklert és egyszerre adtam hozzá az összes tojást. Nos, minden volt csak ekler nem, ugyanis gyönyörűen kicsapódott a zsiradék). Nekünk szép nap tojásaink voltak így elég volt a három is bele. Szóval egyenként belekeverjük a tojásokat, a legjobb ha ezt már géppel csináljuk. Amikor a masszánk összeállt, sima csővel ellátott nyomózsákba tesszük és sütőpapírral borított tepsire kb. 10 cm-es rudakat nyomunk. Tisztes távolságot hagyjunk köztük, ugyanis nem keveset nő a térfogatuk.
A kinyomott fánkokat vízzel enyhén megspricceljük, ugyanis az égetett tésztának gőzös közegben kell sülni. És most jön a csavar, mert elővesszük a kinyújtott tésztánkat és akkora csíkokat vágunk amekkorák a fánkjaink. Mindegyik tetejére teszünk egy-egy ilyen tészta lapot és mehet is a sütőbe 30-40 percre, vagy amíg szép barna színt nem kapnak. Az utolsó 5 percben nyissuk résnyire a a sütő ajtaját. Fontos, hogy egyszerre csak egy tepsit süssünk. Addig a másikat tegyük vissza a hűtőbe. Korábban sose tudtam mit csináljak a másik tepsivel, ezért kint hagytam amíg meg nem sült az első adag. Viszont az már nem is sikerült jól, így egy tepsi égetett tésztám gyakorlatilag kárba veszett. Most végre megtapasztaltuk, hogy ha betesszük a hűtőbe amíg az első adag sül, nem lesz semmi baja, legalábbis nekünk ugyanúgy megsült mint az első. Remélem nem csak véletlen volt :).

Kakaós tejszínhab:

Mint említettem az eredeti recept karamellás, zselatinos tejszínhabot ír a fánkba. Ehelyett mi az alábbi összetevőkkel dolgoztunk.

5 dl tejszín
250 g mascarpone
2 ek. keserű/holland kakaópor
porcukor

A tejszínből 1 dl-t elveszünk és alacsony tűzön feloldjuk benne a kakaóport. Keverjük csomómentesre, majd hagyjuk kihűlni. Öntsük hozzá a többi tejszínhez és a mascarpone-val együtt kezdjük el felverni alacsony fokozaton kemény habbá. A mascarpone zsírtartalmától remekül felverődik a tejszín, nincs szükség habfixálóra, vagy zselatinra és nem kell előre sem felverni, együtt mehet az egész. Nekem ez nagyon tetszik, mert egyrészt krémesebb lesz az íze, másrészt nem kell vacakolni a zselatinnal, ami nekem nem barátom és az íze sem lesz mű a különböző fixálóktól. Fontos hogy azért ez is túlverhető, tehát ne 2000-es fordulatszámon keverjük, mert könnyen vajat köpülhetünk belőle és kicsapódik. Közben ne felejtsük el porcukorral ízlés szerint édesíteni.
A kész kakaós tejszínhabot töltsük fánktöltő csővel ellátott habzsákba. Fogjunk egy időközben kihűlt fánkot és jöhet a műtét. Alulról az egyik végén  döfjünk bele, és nyomjunk bele annyit a tejszínhabból, amennyit enged. Mi mindkét oldalt döfködtünk, mert középen kicsit laposabbra sikerültek a fánkok így könnyebb volt két oldalról megtölteni. De ezt mindenki csinálja úgy ahogy kényelmes. És most jön a legfontosabb rész:
Tegyük tálra a megtöltött fánkokat, szórjuk meg porcukorral és gyönyörködjünk! Kb. kettő másodperc után gyorsan kapjunk ki magunknak egyet, harapjunk bele és élvezzük. Aztán jöhet a többi! A fánk puha, de a teteje édesen ropogós, a töltelék benne pedig annyira finom, hogy elképzelni sem tudsz ennél jobbat.

És amikor már azt hiszed, hogy mindez fokozhatatlan.... na akkor most figyelj!
Verj kemény habbá a fent leírt módon 1:1 arányban mascarpone-t és tejszínhabot. Forgass bele az eper chutney-ból  néhány kanállal, vagy amennyit nem szégyellsz és töltsd meg vele a megmaradt üres fánkjaidat, ha maradt. (Vagy süss hozzá még egy adaggal :) )
BESÍRSZ!!!


Végül pedig elmondhatom, hogy ezen a hétvégén a mennyországba vezető út valóban fánkokkal volt kikövezve!




Jármű dömping 2.0.

$
0
0


És akkor íme Ákos második tortája. Ha bárkinek is kétsége támadna afelől, hogy a Verdák ideje lejárt és már csak Repcsik hódítanak, hát az nagyon téved.

Nos ez  torta tényleg rám volt bízva, gyakorlatilag szabad kezet kaptam. Bár volt némi próbálkozás arra, hogy mi lenne, ha esetleg két karambolozott autó lenne rajta, de ebből végül is nem lett semmi. Na jó, abból a szempontból, hogy az ünnepelt autószerelői felmenőkkel rendelkezik, ez annyira nem is volt meglepő. Ehelyett maradtam egy "egyszerű" Villám Mcqueen megformálásán. Ihlethiányos időszakom közepette egyik nagy inspirálómhoz, M@rtihoz fordultam, akinél rémlett, hogy láttam egy Verdás tortát. Az Ízek, torták és más állatfajtákírójához mindig tudok szaladni, ha épp nagyon nem vagyok kreatív hangulatban, vagy egyszerűen semmi jó nem jut eszembe a témával kapcsolatban. Ilyenkor csak végig nézem a tortáit és máris találok valamit, ami alapján kiindulhatok. Ez most is így volt, bár sok változtatást nem eszközöltem rajta, igazából a torta formája fogott meg nagyon. Remélem nem érzi, hogy lekoppintottam a tortáját ;)

Több szempontból is emlékezetessé vált számomra ez a projekt. Egyrészt, most marcipán helyett újra megpróbálkoztam a nyújtható házi fondant készítésével. Anyu tortájánál próbálkoztam először, nagyon megszenvedtem vele és csak nagy nehézségek árán lett leburkolva végül a torta. Azóta  sem próbálkoztam vele, úgy elment a kedvem tőle. De hát ha egy ló ledob, akkor arra minél hamarabb vissza kell ülni, szokták volt mondani, így most jött el ennek is az ideje. És végre sikerült!!!! Egy kedves barátomnak köszönhetően sikerült használható fondant gyúrnom, ami fehér, így szebben kijönnek rajta a színek és könnyebb is vele burkolni, mint a marcipánnal, viszont nincs olyan förtelmes íze, mint az unidecnek. Igen tudom, régen oda voltam érte, de amikor egy hosszas kihagyás után újra használtam a cirkuszos tortánál, komolyan elgondolkoztam, hogy a fenébe tudtam én ezt használni. Lehet hogy változtattak az állagán - én nem tudom - de nyűg lett a burkolás vele, az íze meg olyan mű, hogy azt mondtam: soha többet!!! Akkor inkább házilag gyúrok. És higgyétek el megéri. Aki kedvet kap rá, Kiskukta fondantja jó kiindulás lehet, aztán mindenki kísérletezze ki magának, mert sajnos ez is olyan, mint a furfangos keleti szél. Nem mindegy a porcukor, a páratartalom és még sokszor a hold állása sem. Szóval gyúrásra fel! Persze nem kell temetni a marcipánt sem, hiszen egy marcipán mégiscsak marcipán, de sok esetben inkább én is a cukormasszát használtam volna 1-1 tortámnál. Arról nem is beszélve, hogy figurákhoz sokkal jobb, hiszen gyorsabban szárad. Egy marcipán figurát napokig szárítgathatok a polcon, akkor sem fog kopogósra keményedni, ezáltal súlyt sem bír el és csak terül szét. Ilyenre is volt példa :)
A másik újdonság számomra a formája volt. Most először csináltam ilyen félköríves tortát. Gyakorlatilag egy mérettel nagyobb formában sütöttem meg 4 tojásból a piskótát, így alacsonyabb lett, de ez volt most a cél. Vékonyabb lapokat vágtam, rendesen betöltöttem gesztenyés töltelékkel, majd hagytam 1 éjszakát a hűtőben. Másnap kiszedtem a keretből, majd függőlegesen ketté vágtam- Ügyelni kell, hogy pontosan a felénél vágjuk el (elő a vonalzóval), mert egyforma magasságúnak kell lennie a két félkörnek. A kapott két félkört pedig a sima felére állítottam, majd a kettőt összeragaszkodtam egy kis kimaradt töltelékkel. Így kapjuk meg a domború formát. Vastagságában elég nagy torta lesz, ezért is érdemes nagyobb karikában sütni és vékonyabb lapokat vágni.

Aztán jött Mcqueen! Hát ennek sem álltam neki napokkal korábban, úgyhogy konkrétan 3 óra alatt formáztam meg ilyenre, meg is látszik. Utólag nézegetve, talán túl is bonyolítottam, annyira élethűre akartam csinálni.  Egy egyszerűbb kivitelezés aranyosabb lett volna, hiszen komoly megrendelő ide vagy oda, Ákos azért mégiscsak 3 éves. Túlbuzgóságom eredménye egy kilapított, nyomi - te jó ég nagggggyon nyomi - Villám Mqueen lett! Hát...ez már így marad.
A torta festését nagyon élveztem. Imádom, hogy csak ide-oda fújkálok és egy látványos dolog lesz belőle. Igyekeztem nem túlcsicsázni a dolgot (az autón kívül talán sikerült is) és szerintem jól van ez így.
M@rti, kösz az inspirációt!! :)


Amikor könnyűnek látszik, de mégsem az...

$
0
0


Hogy én hányszor dőltem már bele ebbe a kardba!?!?! És valahogy nem akarok belőle tanulni. De hát igazából nincs is mit csodálni ezen, nem igaz? Végül is csak csak a saját formámat hoztam, újfent. Történt ugyanis, hogy baráti társaságom egyik tagja betöltötte 40. életévét...
... ami önmagában még nem ad okot az aggodalomra, legalábbis részemről, mert nem én töltöttem be. De amúgy komolyan, elhiszem, hogy az embert megviseli, amikor öregszik, de el tudjuk kerülni? Nem! Akkor meg?
Mi felnőttek, nem nagyon szülinapozunk ekkora csinnadrattával - inkább a gyerekek miatt jövünk össze - de hát ezen alkalom mellett nem mehettünk csak úgy el. Tőlem megszokott módon kezdtem neki az agyalásnak, hogy most aztán mit is villantsak. Azt tudtam, hogy nem akarok burkolt tortát és azt is, hogy azért legyen benne valamilyen csavar. Napokig.... mondom napokig kutattam a neten! De valahogy mégsem akart megszállni az ihlet. Csináltam volna valami jó kis alkoholosat, de komolyan... mikor, ha nem egy ilyen alkalomra?! De aztán saját magam vétóztam meg, mivel hiába 40. szülinap, gyerekek mégiscsak lesznek. (Mondja valaki, hogy nem gondolok rájuk!) Aztán azon problémáztam, hogy mégis hogy díszítsem, mert egy burkolt tortánál szárnyalhat az ember fantáziája, de egy simánál szűkebbek a lehetőségek. Sokadszorra nyálaztam át az összes szakácskönyvemet, mire kétségbeesésembe letérdeltem a tortás-kütyüs komódom elé - nem vicc, nekem egy egész komódnyi tortás kütyüm van - és sorra nyitogattam a fiókokat, hátha onnan kapok valami találatot. Rájöttem, többször kéne ilyen módszerhez folyamodnom, ugyanis a turkálással egybe kötött fióknyitogatás közben gyermeki ujjongással kiáltottam fel egy-egy kütyü láttán: "Nahááát...! Jéééé...! Hát nekem ilyenem is van!!!" Aztán kicsit csodálkozva: "Nekem ilyenem is van?????" Majd kissé elszontyolodva: "Ezt még ki se próbáltam!!" Végül bosszankodva: "Te jó ég, ez egy vagyon volt és egyszer nem használtam!!!"

Nos, ilyen és ehhez hasonló érzések kavarogtam bennem, amikor már-már feladva borultam rá a nyitott fiókra. És ahogy ott fötörtem a cuccok között, egyszer csak elém mászott egy stencil. Méghozzá egy Maminti art stencil, amit még soha nem használtam, de lelkesen vettem meg annak idején, hogy majd milyen szépséget csinálok én belőle. Na, ez volt az a pillanat, amikor már tudtam mit akarok. Két brutálisan csokis piskóta közé két réteg brutálisan málnás krémet teszek, amit csokoládé ganache-zsal választok el, tetejét újabb csokoládé réteggel zárom le, az egész köré pedig egy mintás csokoládé gallért kanyarítok, végül megtűzöm egy kis cukor virággal. Na jó, azért nem pontosan egyből így pattant ki a fejemből, de milyen jól hangzik nem!? :)
Na de, ami a legszebb az egészben, hogy pont a minap akadtam rá Maminti oldalán a sok szép képes és videós segítségre, ami alapján "gyerekjáték" lesz megcsinálni ezt a díszítést. A technika ugye abból áll, hogy van egy ilyen sormintás sablonja az embernek, ezt ráteszi egy fólia csíkra/sütőpapírra, a mintát kikeni mondjuk fehér csokival, gyors mozdulatokkal lerántja a sablont - mint egy gyantázó csíkot - megvárja, míg megdermed a minta és aztán rákeni az étcsokit. És mielőtt az megkötne, a fóliát gyorsan - mint egy sálat - a torta köré tekeri. Hűtőbe be, megdermed, majd hűtőből ki és gyönyörűen le lehet húzni a csíkot, a mintás csokid meg ott marad. Aha! Egy fenét!
Azt azért szeretném kijelenteni, hogy az alább leírtakkal egy percig sem a stencil használhatóságát vonom kétségbe. Nem! Sajnos én vagyok ennyire szerencsétlen. De! Még mindig nem tartom magam menthetetlennek és újra neki fogok állni.

Szóval, alaposan átrágtam magam a videón többször is, mire neki veselkedtem a gallérnak. Még vetítő fóliám is volt, amire kenhettem a csokit. Igazából már itt kezdődtek a bajok, de akkor ez persze még nem tűnt fel. A képeken látott csodás torták láttán én is úgy képzeltem el, hogy kb. 2-3 cm-rel lesz magasabb a gallér a tortánál. Gondosan ki is számoltam, hogy mekkora csíkot kell vágjak, amikor belém ütött a felismerés, hogy maga a stencil mintája jóval nagyobb mint a torta magassága. Félre a számolgatással, ez már csak akkora lehet, amekkora a sablon. Aztán persze egy sablon még nem éri körbe a tortát, ezért legalább kétszer kell lekennem a csokit. Ezzel nem is lenne baj, mert hát meddig tart még egy csíkot vágni a fóliából, amit összeragasztasz, hogy majd kétszer is le tudd kenni a sormintát. Igen ám, de minden egyes kenés után el kell mosni a stencilt, mert hát maszatosan nem rakhatod a tiszta fóliára. De még itt nem is tartottam, mivel a "felrántod, mint egy gyantázó csíkot" mozdulat következtében marhára nem azt kaptam amit szerettem volna. Merthogy a csoki a sablon alá folyt és teljesen elmosta a mintát. Kb. 3x szedtem vissza a fehér csokit, negyedjére azt mondtam, lesz amilyen lesz, csak már hagy lépjek túl a második csík szintjére!! Így is lett! Némileg jobb eredménnyel, ezáltal nagyobb lelkesedéssel fogtam hozzá a második lekenésnek. Ekkor jött a második problémám, mivel nem tudtam annyira közel tenni a sablont a már lekent mintához, hogy azok szép egyenlő távolságra legyenek egymástól. Merthogy a sablonnak nyilván van némi széle, hogy meg tudja fogni az ember, na de az pont bele lógott volna a kész mintába. Így történt, hogy a sormintám némileg hézagos lett, mivel kénytelen voltam kihagyni egy nagyobb távolságot. Sebaj! Ezen is túllépve szépen lekentem a 2. sort is és jött a jól ismert határozott, gyors, felrántós mozdulat, amit akkora beleéléssel csináltam, hogy azzal a lendülettel szétkentem a viszonylag normálisra sikerült kész mintáimat. Nos, ez volt az a pillanat, amikor szépen lassan mindent letettem ami a kezemben volt és halk sikollyal kirongyoltam a konyhából. (izé... konyhának becézett pult elől). Néhány mély lélegzetvétel és zen állapot elérése után úgy döntettem: jó lesz az úgy! Megvártam míg megköt a fehér csoki, közben felolvasztottam az étcsokit és amikor már nem volt tűzforró, rákentem - jó vastagon - a egész fólia csíkra. Mindenezek után nagy nehezen felszedtem a pultról a csokis fóliacsíkot - merthogy gyorsan körbe kell keríteni vele a tortát - és álltam vele a torta előtt. Álltam, álldigáltam, próbáltam jobbról, majd balról megközelíteni vele a tortát, az meg csak nyeklett -nyaklott, merthogy én a két végénél fogtam meg azt a közel 40 cm-es csíkot. Aztán egy Malacka-féle halk, ámde határozott "Segítséééég!"-et kiáltottam az "Én kanapén heverésző Kedvesem" irányába. Ketten sikerült rásimítani a gallért a tortára és mivel ugye a fólia átlátszó, rögtön meg is csodálhattam, hogy a fehér csoki annak rendje és módja szerint elmosódott. A minta nyomokban lett fellelhető. Arról nem beszélve, hogy elég hullámos lett, de hát így járunk, ha jóval magasabb a gallér a tortánál. Én már ezt is sikernek könyveltem el. Betoltam szegény párát a hűtőbe és lerogyva a babzsák fotelbe újra megtekintettem a videót, hátha véletlenül rosszat néztem. De nem! A csaj továbbra is játszi könnyedséggel csinálta meg azt, ami nekem 2 órámba tellett. Szóval lépjetek a sarkamra és csípjétek meg az orrom hegyét, ha még egyszer olyat találok mondani: "Óóó, szerintem ezzel nem lesz gond, könnyen megcsinálom!" 

Aztán persze "rittyentettem rá" egy kis drótos virágot, csak úgy gyakorlásképp! Nem sokat foglalkoztam vele, igazából az a nagy virág ott középen, amolyan fiktív, semmi konkrét. Gondoltam gyakorlom kicsit a technikát! Akartam még rá egy 40-es számot kanyarítani, de lebeszéltek róla. Nem is értem, tökre feldobta volna.
Amúgy a torta abszolúte kísérleti példány volt és nemcsak a gallér miatt. Egy teljesen másik piskótát próbáltam ki Csengétől, a Sütimizéria írójától, a málnás krémet pedig épp fejlesztgetem. 
Figyelem, a torta nem szenved hiányt kalóriában - tekintve hogy majd fél kiló csokoládé van benne összességében! Viszont annál inkább okoz függőséget! Íme:











Csokoládés- málnás torta

Hozzávalók a piskótához, amely eredetileg itt található):
(én megfeleztem a hozzávalókat, mivel csak két lapra volt szükségem 

33 g kakaópor
1/4 csésze forró víz
1/4 csésze olaj
2 tojás
1 rúd vanília magja
75 g liszt
150 g cukor
1 teáskanál sütőpor
1/2 teáskanál szódabikarbóna
csipet só

Melegítsük elő a sütőt 175 fokra! A kakaóport átszitáljuk és csomómentesre keverjük a forró vízben, majd hűlni hagyjuk. A tojások sárgáját és az olajat turmixgéppel kikeverjük, amíg jól besűrűsödik és fényes nem lesz, majd hozzá adjuk a vanília kikapart magjait. Összekeverjük a száraz hozzávalókat és két részletben hozzá adjuk a tojásos masszához. A tojásfehérjét kemény habbá verjük, majd óvatosan beleforgatjuk a masszába. 25-30 percig, tűpróbáig sütjük. Ha kihűlt két lapra vágjuk. Nagyon omlós, nagyon finom tészta kerekedik belőle, de elég lágy is és szaftos, ezért én burkolt tortákba, vagy olyan krémekhez, amelyek picit átáztatják a tésztát valószínű nem ezt használnám. 

Hozzávalók a málnás mascarpone krémhez:

kb. 40-50 dkg fagyasztott málna
1/2 citrom héja
balzsam ecet ízlés szerint

250 ml tejszín
3 evőkanál keményítő
200 g fehér csokoládé
250 g mascarpone

Gyakorlatilag nem csináltam mást, mint a fehér csokis mascarpone krémet megtámogattam egy kis málna velővel, amit előtte ízesítettem pici citrommal és balzsam ecettel. Ehhez a málnát összeforraljuk közepes tűzön (én nem csepegtettem le a kiengedett levét, egy az egyben tettem a lábasba). Amikor már jól szétfőtt, ízesítsük a citrom lereszelt héjával és 1-2 löttyintésnyi balzsam ecettel. Passzírozzuk át szűrőn, mert a málna mag elég zavaró tud lenni. Ha jól szétfőtt, akkor nem szükséges turmixolni, de aki akarja átmehet rajta egy botmixerrel. 
A tejszínben csomómentesre elkeverjük a keményítőt (én eredetileg 2 evőkanállal csináltam de szerintem kell a 3.) és lassú tűzön, kevergetve besűrítjük, épp amíg egyet-kettőt bugyog. Lehúzzuk a tűzről, bele tesszük a fehér csokoládét és teljesen simára keverjük. Hagyjuk teljesen kihűlni. A mascarponet kicsit átkeverjük géppel, hozzá tesszük a tejszínes fehér csokit és simára keverjük. Nem kell őrülten mixelni, de azért figyeljük, hogy ne legyen csomós. Ezután hozzá tesszük a kész málnavelőt. Én végül nem tettem hozzá az összeset, egyrészt nem tudtam mennyire lágyítja fel a krémet, másrészt féltem, hogy nagyon savanykás lesz. (Bár porcukrot még mindig lehet utólag hozzá adni) Azért mindenképpen legyen intenzív málna íze. Nem szeretem az olyan gyümölcsös krémeket, ahol maga a gyümölcs teljesen meghatározhatatlan, mivel leginkább a tejszín krémet érzed benne, vagy a joghurtot, ha azzal készült. Szóval mielőtt az egész málnavelőt bele zúdítanánk, érdemes apránként, kóstolgatva adagolni. Tegyük a krémet hűtőbe felhasználásig, a legjobb, ha előző este csináljuk meg. 
Kész a krémünk, kész a piskótánk, jöhet az összeállítás de előtte még csináljuk két adag ganache- krémet.

Hozzávalók 1 adag csoki ganache-hoz:

100 g tejszín
100 csokoládé

A tejszínt gyöngyözésig forraljuk, majd ráöntjük a feldarabolt csokoládéra és simára keverjük. Ennyi az egész! Hagyjuk picit hűlni, de ne tegyük hűtőbe, különben kopogósra dermed és most nem ez a cél. Egy adagot készítünk a málnás töltelék közé és egy adagot a tetejére. 
Én étcsokit használtam, de mivel a gallér is abból készült, elég intenzíven érződött a végeredményben a csokoládé. Én imádtam, de akinek ellenérzése van, az használjon a ganache krémhez tejcsokit. A gallérhoz viszont mindenképpen étcsokit javaslok.

Torta összeállítása:

Az egyik piskóta lapot karikába tesszük (ami alá érdemes egy tálcát tenni) és rásimítjuk a málnás krém felét. Egyenletesen ráöntünk egy adag csoki ganache-t, kicsit rázogassuk/mozgassuk a karikát a tálcával együtt, hogy szépen elterüljön. Tegyük a hűtőbe amíg teljesen megdermed. Ekkor töltsük rá a málna krém másik felét és tegyük rá a második piskóta lapot. Rövid hűtés után vágjuk ki a tortát a keretből. Ha érzünk magunkban annyi elszántságot, hogy a csokis gallért megcsináljuk, akkor most jött el a pillanat! Ezen a videón belül látható a technika, valahol a közepe táján, de érdemes végig nézni, mert sok jó ötletet kapunk a sablonok használatra vonatkozóan. Ha sikerült ráapplikálnunk a gallért, tegyük a hűtőbe dermedésig. Ha jól megkötött a csoki, húzzuk le a fóliát és gyönyörködjünk a szép munkánkban, akármilyenre is sikeredett. Ezek után már csak annyi maradt, hogy elkészítjük a második adag csoki ganache-t, ha még nem tettük meg és a korábban leírt módon a tetejére öntjük. Teljes dermedés után díszítsük ha még akarjuk, de ha elvesztettük a türelmünket és örülünk hogy kész van a torta, így is teljesen jó. Hozzá teszem gallér nélkül és csodás tud lenni, mostanában imádom az olyan tortákat, amik nincsenek oldalt díszítve és látszanak a rétegek.
Végeredmény egy nagyon szaftos, nagyon csokis, viszont kellően intenzív málnás torta.
Na, megyek újra megpróbálkozom a gallérral!
Vicceltem ám! :)







Oltsunk tüzet, avagy a "Tűzoltótó" torta

$
0
0
A cím nem elírás, Ármint unokaöcsém jelenleg így mondja, illetve még mögé biggyeszti az autót, vagyis helyesen így szól: "tűzoltótó autó". Hát most nálam elmaradt az autó....


Kicsit aggódtam is miatta, mert Nővérem csak annyit mondott a tortával kapcsolatban, hogy "valami tűzoltós legyen, látod mennyire imádja az autóját is!" Szóval ha ráteszel egy tűzoltó autót, az teljesen megfelel." Aha! Látnátok azt a menő tűzoltótó autót amit karácsonyra kapott! Egyfeszt azon agonizáltam, hogy ha olyat nem tudok összehozni, akkor nincs is értelme neki állni, mert az etalon az mégiscsak etalon. 


Így hát maradtam a témánál, ám tűzoltó autó nélkül. Nagy kedvence még Tűzoltó Sam figurája, így a következő gondolatom az volt, hogy őt csinálom meg valahogy. Aztán ahogy keresgettem, szembe jött velem egy olyan helyes kis fondant tűzoltó emberke és azt mondtam: ez lesz és kész! És tüzet fog oltani. Vagy valami olyasmit.
A múltkor meséltem a tortás-kütyüs komódomról, na meg hogy konkrétan fejest ugrottam a fiókokba inspirációért! Akkor találtam rá a "Na ezt sem használtam még!" kategóriába tartozó téglafal mintázómra. Ja-ja, nekem ilyenem is van ám! Akkor kezdett tulajdonképpen körvonalazódni a dolog, hogy egy házfalat kéne csinálni, amit egy tűzoltó éppen elolt. 

Akartam én rá lángokat is, meg igazi víz imitációt, de annyira jól megterveztem a dolgot, hogy a lángokat már nem tudtam kipróbálni, így nem mertem ráfújni! A vizet meg bár megcsináltam pipping gélből, de burkolás előtt nem faragtam ki a tócsa helyét a tortából, így mikor ráöntöttem a sima felületű tortára - mert azért bizakodva ráöntöttem - hátha jó lesz... nos gyors papírtörlő után nyúltam és megpróbáltam menteni a menthetőt. Utólag végig gondolva elég bátor dolog volt ez tőlem, kezdek is félni! :) Szóval most már tudom, hogy a sima, pláne sötét színű tortán marhára nem néz ki jól a víz imitálására szolgáló pipping gél, kell az a meder, mint ahogy a farmos tortánál is csináltam, akkor még okosan! Így aztán szó szerint tűzoltó munkát kellett végeznem és kanyarintottam oda egy nagy tócsát fondantból. Ekkor jött az ötlet, hogy úgy csinálom meg Ármin nevét is, mintha a slagból folyt volna ki. 
A figurát, hát azt nagyon élveztem. A kis kabátkáját, a fejét...., egyedül a sisakjával nem voltam sokáig megelégedve, olyan biliszerűnek éreztem, meg nem is akart a fejére simulni, de végül nagy duzzogva elfogadtam olyannak amilyen. 
A fallal viszont kissé megszenvedtem. A mintázót elég nehéz volt kezelni, hogy a téglák folytatólagosan helyezkedjenek el. Hiába gondoltam én, hogy alaposan belenyomtam a torta oldalába, csak nem akart szépen kirajzolódni az a téglarakás. Végül fogtam és átfújtam airbrush-sal a kontúrokat. Nem terveztem ennyire sötét vörösre, mert hát egy 3 éveshez mégiscsak az élénkebb színek illenek, nem ilyen komorak, de ez most ilyen lett. Sokadjára fogadom meg, hogy leülök szabad perceimbe - az milyen? - és gyakorlom ezt a festést!
Árminnak tetszett! Csak így egyszerűen! Nem volt az a csodálattal teli öröm az arcán, mint mondjuk Pannának a pacis torta láttán, de ennyi idősen Pannát sem érdekelte annyira a torta, mint inkább az, hogy minél hamarabb leegye róla a cuccokat. Viszont Panna megdicsérte! Ez is valami, minek után komoly kritikusommá vált ő is, így 6 évesen. 


Az íze most nagyon bejött, persze ez is Nővérem kitalációja volt. Tesó, ha megnyitom a műhelyem Te találod ki az ízkombinációkat!! Kapsz egy kis jutalékot!:)
Kakaós piskótát sütöttem 4 tojásból és csokis mascarpone krémmel töltöttem meg, melybe fele-fele arányban használtam tej- és étcsokoládét. Viszont tettem bele egy réteg gyümölcsöt, az alábbi recept alapján:

Hozzávalók a meggy töltelékhez:

1 nagy üveg kimagozott meggybefőtt
2 evőkanál cukor
2-3 ujjnyi citromhéj
1 csipet fahéj
1 tasak vaníliás pudingpor

A befőttet leszűrjük, a levét pedig kiegészítjük annyi vízzel, hogy 5 dl legyen. Ebből 2,5 dl levet felforralunk a cukorral, citromhéjjal és a fahéjjal, a másik 2,5 dl levet pedig simára keverjük a pudingporral. Ez utóbbit a forrásban lévő léhez adjuk és mérsékelt tűzön besűrítjük, majd belekeverjük a félretett meggyet. Az egészet kihűtjük.
Az összeállítás annyi, hogy két réteg csokikrémre kentem ebből a meggyből, ami által elég magas lett a torta, de annyi baj legyen! Mert marhára feldobta!


10 pici nyuszi ül a tortán...

$
0
0
Helyesebben mondva 10 pici  Kockásfülű nyúl ül tortán. Még helyesebben csak 8, mert kettő leszorult a torta mellé! 




Nem kis feladatot kaptam a minap, ugyanis Fanni szülinapi zsúrjára kellett egy tortát csinálnom. Fanni oda van a Kockásfülű nyúlért. Teljesen megértem, én is imádom azokat helyes kis boci szemeket - mondjuk ez elég hülyén hangzik, hogy a nyúlnak boci szemei vannak. 

Először úgy volt, hogy a bőröndös Kockásfülű nyúl tortát fogom még egyszer megcsinálni. Ennek mondjuk azért örültem volna, mert azt a tortát nagyon szeretem, de így, hogy azóta magam mögött tudhatok pár tortát, már teljesen máshogy csinálnám meg. Viszont az idő hiánya miatt egyszerűen nem mertem bevállalni a dolgot, ezért Fanni anyukája kitalálta, hogy legyen 10 pici marcipán nyuszi rajta. Minden gyereknek egy. Bár korántsem volt egyszerűbb megcsinálni, mint mondjuk a nagy tortát, de fel tudtam osztani a nyúlsereg elkészítését több napra, így sikerült teljesítenem a feladatot határidőre.


Persze mondjuk a Kockásfülű nyúl nem egy bonyolult lélek, de azért a fülek...! A fülek okoztak némi fejtörést, vagyis inkább úgy mondanám pár óra asztal fölötti görnyedést. Ráadásul mire kész lettem minden részével, addigra elég jól megszáradtak, így mire a végtagok összeillesztésére került sor, a fülek elkezdtek töredezni és alig tudtam felhelyezni a fejre. De azért élveztem én, bár a 8. környékén úgy éreztem önként és dalolva veszem fel a hátulgombolós kabátot :)   








Aztán a torta összeállításánál kellett szembesülnöm a következő problémával. A cél az lett volna ugyanis, hogy a 10 pici nyuszi ülje körbe a tortát, hogy minden szeletre jusson egy. De mivel a 10 pici nyuszi egyáltalán nem lett olyan pici, nem fért rá az összes. Az utolsó pillanatban viszont kiderült, hogy két gyerek nem tud jönni a zsúrra, így az övékét külön tettem. A maradék nyolcból kiválasztottam egy jól szituált egyedet, azt raktam középre, a megmaradt hetet pedig mögé ültettem félkörbe. Amúgy is elég furán néztek ki a teljesen körbe ültetett nyulak, mert az elöl ülőknek csak a háta látszott volna ugye. Szóval ennyit tudtam kihozni a dologból. Remélem azért a gyerekeknek bejött a 10 pici nyuszi!  A torta egyébként csokis-mascarpone ízű volt és marcipánnal burkoltam.



Citromos- levendulás kalács húsvétra - avagy Levendula mánia 3. részében: A kalács

$
0
0


Már megint sikerült jól időzítenem és ünnepek után posztolnom a dolgot, de azt hiszem ezen már nem fogok tudni változtatni a jövőben sem. Húsvétra elutaztam vendégségbe egy hétre, német honba és úgy gondoltam nem megyek üres kézzel....




Történt ugyanis, hogy "az én Kedvesem"és az ő anyukája (későbbiekben anyós jelölt), idén húsvétkor újból megjárták Németországot. Persze nem csak úgy hobbiból, ilyenkor náluk mindig ez a program, ugyanis "az én Kedvesem" Nővére (továbbiakban sógornő jelölt), kint él Nürnberg közelében. Tavaly is volt szerencsém velük tartani és mivel annyira nem volt rossz, gondoltam idén sem utasítom vissza a meghívást.
Mivel egy hétig vendégeskedtem ott, nyilván nem mehettem üres kézzel. Ilyenkor amúgy is felpakol az ember egy csomó kaját és miegymást (nem mintha kint nem lehetne bármit megvenni és megcsinálni), de hát mégiscsak az a jó, amit innen viszünk. Ez persze rögtön megdőlni látszik, amikor eltöltöd első napodat külhonban, ahol ugyanúgy van Lidl, vagy Aldi, meg bevásárlóközpont és még csodák csodája, hentes is! Gyakorlatilag ugyanazt meg tudja venni az ember, ha nem még jobbat.
Képzeljétek, találtam kint pl. a Nigella és Jamie receptekben oly sokat emlegetett Creme Fraice-t. Korábban nem tudtam ezt hova tenni, mert sokan azt mondták, olyan mint a tejföl, de közben Jamie és Nigella is előszeretettel használta desszertekhez, amitől olyan érzésem volt, hogy ez inkább valamilyen tejszín-féle lehet. Aztán kiderült nem is álltam messze a valóságtól, hiszen a creme fraice valóban a tejfölre hajaz, de egészen sok fajtája létezik a tejszín édességű verziótól kezdve a tejföl savanyúságúig. Nah, hát ilyen creme fraice-t találtam én az egyik Aldiban és azzal a lendülettel vettem is egy pohárral, hogy akkor most eljött az igazság pillanata: végre megtudom milyen. Ez kb. a kint létünk 2. napján lehetett. Nos, a lendület akkora volt, hogy egészen a hűtőig eljutott a szerencsétlen pára, ám az azóta is ott csücsül, hacsak sógornő jelölt fel nem használta valamire. Úgy elfelejtettem, hogy egy hétig eszembe se jutott a nagy nehezen megkaparintott creme fraice-t még csak felbontani sem. Szóval továbbra sem tudok személyes tapasztalattal beszámolni róla. Ne de most őszintén: nem is én lennék :) 
De, ahogy mondtam nem mentem üres kézzel. A húsvét nálam nem múlhat el kalács nélkül és mivel tudtam, hogy egy hétig igencsak jól leszek tartva, ajándékot is vittem. Az ajándék a következő posztom témája lesz, a kalácsot viszont most mutatom.
Szokás szerint sokat agyaltam, hogy milyen kalácsot készítsek. Gondoltam, olyan régen sütöttem már ostoros rétest jó sok kakaóval! Aztán eszembe jutott a húsvéti omlós mandulás-tejes kalács is, amit régen mindig otthon sütöttünk. Tavaly sütöttem Hokkaido kalácsot, ami isteni volt, de közben meg már próbálkoztam volna valami újjal is. Ezért esett a választásom az alábbi kalácsra, ami két dolog miatt is izgalmas. Aki ismer, az tudja hogy a levendula a mániám. Tavaly nyáron elkezdtem egy levendulás sorozatot, amivel feltett szándékom volt, hogy beizzítom az emberek fantáziáját a levendulával kapcsolatban. Aztán ez a szezon végével kicsit lanyhult, de a sorozat azért nem szűnt meg és most újra elkezdte piszkálgatni az elmém. A citromot pedig egyre jobban szeretem intenzívebb formában használni édességekben, így esett a választásom Sütidoboz citromos-levendulás kalácsára
Nos az eredmény nagyon finom, pikáns, bár nekem inkább tömör, mint foszlós kalács, de ez lehet annak az oka is, hogy sokáig sütöttem. A citrom annyira jól párosul a levendulához, akárcsak az étcsokoládé. Az aggályoskodókat pedig megnyugtatom, hogy egyáltalán nem tolakodó benne  a levendula, a belsejében tekergő citromkrém fanyar édessége pedig csak fokozza az élvezeteket. 
Próbáljátok ki, annál is inkább mert sütés közben valóságos aromaterápiában részesülhetünk, ami így tavasz derekán felemelő érzés tud lenni.





Citromos-levendulás kalács

Meglepő módon szükség van hozzá egy kelt tésztára és egy adag lemond curd-re, magyarán szólva citrom krémre.

Hozzávalók a tésztához:

2,5 dkg élesztő
2 dl tej
1 teáskanál cukor
50 dkg liszt
csipet só
1 tojás + 1 tojássárgája (a fehérje kell majd a kenéshez)
10 dkg méz
2 teáskanál szárított levendula virág bőven mérve
3 evőkanál olaj
1 citrom lereszelt héja

Az elmorzsolt élesztőt a cukorral együtt felfuttatjuk az előzőleg meglangyosított tejben.
A többi hozzávaló mehet egyszerre egy tálba - ha van dagasztókaros robotgépünk, akkor ne legyünk restek használni - hozzá öntjük a felhabosodott élesztőt és pár perc alatt rugalmas tésztává dagasztjuk. Gép híján a puszta kezünk is megteszi :) 
Takarjuk le egy konyharuhával és meleg helyen hagyjuk a duplájára kelni.
Jöhet a citrom krém, amit akár előző nap is megcsinálhatunk

Hozzávalók a lemon curd-höz:

1 nagy citrom leve és lereszelt héja
5 dkg cukor
1 tojás
1,5 dkg vaj

Az alaposan megmosott citrom levét és lereszelt héját egy tálban a cukorral együtt feltesszük vízgőz fölé. Addig melegítjük, amíg a cukor el nem olvad, ekkor adjuk hozzá a vajat. Miután ez is elolvadt, vegyük le a gőzről és hagyjuk kicsit hűlni. Ha már nem túl forró, folyamatosan keverve adjuk hozzá a felvert tojást, tegyük vissza a gőzre és tovább kevergetve főzzük sűrűre. Vigyázzunk, hogy a gőz ne legyen túl forró és hogy folyamatosan kevergessük, ugyanis a tojás igen hamar meg tud benne főni és darabos lesz. Ha ez történik, akkor  nincs mese, át kell szűrni! 

Miután megkelt a tésztánk, lisztezett felületen gyúrjuk kicsit át (ez a kedvenc részem), majd osszuk két egyenlő részre. Mindkét tésztát nyújtsuk egyforma nagyságú téglalapra és kenjük meg a citrom krémmel. Szorosan tekerjük fel őket egyenként, majd a kapott két tekercset sütőpapírra téve fonjuk össze. Papírral együtt emeljük át egy kenyérsütő formába. Ha maradt még egy kis krém, azt kenjük a tekercsek közé, vagy gyenge pillanatunkban lapátoljuk be magunkba. :) Kenjük meg a kalácsot tojásfehérjével és szórjuk meg porcukorral. 180 fokra melegített sütőben 30 perc alatt süssük meg!
Hát nem gyönyörű!?!?

Húsvéti kekszek ajándékba

$
0
0

Mint említettem az előző bejegyzésemben, a húsvéti ünnepeket kint töltöttem külföldön vendégségben. Ez alkalomból, ajándékba vittem ezeket a kekszeket. Hogy miért pont ilyet? Mert nemrég Mohánál jártam mézeskalács tanfolyamon...




Már nagyon régóta terveztem, hogy elmegyek mézeskalács díszítő tanfolyamra, de a tavalyi év ugye teljesen elment a cukrász sulira. Viszont idén, ahogy megláttam az idei első tanfolyam kiírást, nem volt kérdés, hogy jelentkezem. Nem is bántam meg, mert mondhatom, nagyon élvezetes volt, arról nem beszélve hogy végre személyesen is megismerhettem Adriennt, alias Mohát, a Mohakonyha íróját. Egy tünemény a csaj! Megtanultuk a mézes tészta minden csimborasszóját, akárcsak az iróka mázét, hogy milyen legyen a máz állaga, hogy melyik alkalmas kontúr húzásához, vagy terülő mázhoz. Díszítettünk sablonnal és zsákkal is. És azt is megtanultuk, hogy ez is olyan dolog, amit gyakorolni kell, gyakorolni, gyakorolni és ha esetleg nem mondtam volna még akkor gyakorolni. Mert ha elé kitartó az ember, türelmes és legfőképp elhivatott, akkor valóságos szépségek kerülnek ki a keze alól, amik gasztro ajándékként bármikor bevethetők. A tanfolyamot bátran ajánlom, aki kicsit is szeretne közelebbről megismerkedni ezzel a világgal.

Nos, én még igencsak gyerek cipőben járok, de alapvetően a technika nagyon tetszik. A legbosszantóbb talán az, hogy nem tudok egyenletes vonalat húzni. Vagyis az egyenes vonalak még csak-csak mennek, de ha szép ívet kell rajzolni, vagy a mézeskalács szélén kontúrt kell húzni, na az már okoz némi fejtörést.
A másik nehéz dolog számomra maga a minta kitalálása. Ha az embernek van egy szép sablonja az persze más, de amikor ott áll a keksz fölött és el kéne dönteni, hogy akkor mit és hova kéne rajzolni... na az nem egyszerű! Sajnos én amúgy sem vagyok ez az "ide húzok egy kis vonalat, oda jó lesz néhány pötty, ide meg kanyarítok egy ívet, aztán onnan meg kiágazó inda mintákat" típus.
Nálam ez egyenlőre így néz ki a valóságban: "Na jó, akkor erre csinálok egy rózsát... Jaj ezt nem is így kellett volna... mindegy akkor rakok köré pöttyöt és akkor olyan népies lesz... na ezt most nem kellett volna......anyám de hülyén néz ki.....adjatok egy papírtörlőőőőőőt!!!!

A máz állagát is ki kell tapasztalni, de annak örülök, hogy a terülő mázat elég jól be tudtam lőni. 
A kekszekhez Citromhab citromos keksz receptjét használtam, de ennek nem citromos változata megtalálható Mohánál is. Nagyon finom, nem púposodik és nem utolsó sorban sütipecsétekhez is kiváló, mert sütés közben nem tűnik el a belenyomott minta. Persze erről nem csináltam fotót. 
Egy dolog miatt bosszankodtam kicsit: szerintem még hagyhattam volna a sütőben 1-2 percig, mert nagyon omlós lett. Ami alapvetően nem hiba, viszont a díszítés hevében néhányat könnyű szerrel eltörtem. Mint pl. a pillangókat, amit kivétel nélkül sikerült kettétörnöm a közepén, annyira koncentráltam, de aztán nyomtam egy kis mázat rá is sikerült annyira összeragasztani, hogy kibírja az utat. Szóval ha ha kekszet díszítünk, érdemes picit rásütni, persze azért ne égessük szanaszéjjel.
A keksz receptjét ide is leírom, nálam a vanília kivonat kimaradt és citromaroma helyett 1 egész citrom reszelt héját tettem bele. Az írókamáz receptje pedig megtalálható Moha oldalán és Citromhab oldalán is, ahol elég részletesen olvashatunk a különféle mázak állagáról és elkészítéséről.

Citromos keksz

Hozzávalók:

400 g liszt
225 g vaj
175 g porcukor
1 csomag, vagy 2 teáskanál sütőpor
1 tojás
1 mokkáskanál só
1 citrom reszelt héja

A vajat elmorzsoljuk a liszttel és hozzá adjuk a többi hozzávalót is. Én a robotgép dagasztó karával csináltam. Az összeállt tésztát lisztezett felületen egyneművé gyúrjuk, de sokáig ne maceráljuk, mert nem jó ha túlságosan megolvad a vaj a kezünk alatt. 3-4 mm vastgra kinyújtjuk majd kiszaggatjuk belőle a tetszőleges formájú kekszeket. 
190 fokra előmelegített sütőben légkeverés nélkül 6-8 perc alatt megsütjük, de nekem szerintem kellett a 10 perc is. Figyeljük azért, nem pirítsuk meg túlságosan. 

Hát, utólag is Boldog Nyulat! :)









Jármű dömping 1.2

$
0
0

Amikor megcsináltam az első Repcsis tortát, nem gondoltam, hogy ekkora sikere lesz. Hát megcsináltam még egyszer....




Méghozzá a 4 éves Zolikának, aki nagy rajongója Pengének, a helikopternek a Repcsikből. Ha jól emlékszem, utoljára Panna Thomas-os tortája után esett meg velem (atya ég de régen volt), hogy amikor megmutattam a nagyvilágnak, egy jó barátom rögtön rácsapott, hogy pontosan ilyen kell a kisfiának!


Gyakorlatilag ezt is csak reprodukálnom kellett, de azért mégsem néz ki pontosan úgy, mint az első és ez jól is van így. Kicsit módosítottam a rotorok szerkezeti felépítésén, hogy ne legyen olyan instabil, mint először. Ha ez így megy tovább, a végén még kész helikopter szerelő lesz belőlem :)
A torta csokis-mascarpone ízű volt és marcipánnal burkoltam.
Zolika örült neki és első adandó alkalommal be is nyomta Pengét. Remélem a sok "alkatrész" nem ülte meg nagyon a gyomrát! :)






Esküvői torta - avagy az 1 méter boldogság esete

$
0
0


Nagy feladatot kaptam, nagyon nagy feladatot. A minap elkészíthettem életem első esküvői tortáját, az "Én Kedvesem" unokatestvérének az esküvőjére. Hatalmas élmény, tapasztalat és persze felelősség egy ilyen projekt, teli izgalmakkal....


Kb. az év elején tudtam meg, hogy az "Én Kedvesem" unokatestvére összeházasodik választottjával. Engem ért a megtiszteltetés, hogy elkészíthettem a tortájukat. Bár egyszer már csináltam 3 emeletes tortát 40 embernek, Anyu meglepetés partijára, de azért ez mégis más. Egy esküvői torta az est egyik fénypontja, így nagy felelősség. Annak tökéletesnek kell lennie, kifogástalan ízűnek kell lennie. Persze biztos van, aki pont azt a 3 ízt nem szereti, vagy az az ízvilág nem jön be neki, de ezzel nincs is baj, mindenkinek nem lehet a kedvébe járni. 
A pár elég természet kedvelő, kenuznak, túráznak és a geocaching lelkes követői,  így esküvőjüket is leginkább ennek rendelték alá. A gyönyörű környezetben lévő Tisza-tavi Ökocentrumban tartották a ceremóniát, ahol még egy hajókázás is a program része volt. Miután megmutatta, hogy hol lesz az esküvő, a vacsora, elmondta, hogy milyen programok lesznek, levontam a következtetést, hogy az egészet a természet iránti rajongás járja át. Ennek megfelelően kerestem képeket a lehetséges torta verziókra. Letisztult tortákat kerestem, ami nincs agyon díszítve. Nem a kifejezetten romantikus fajták, mint inkább a bájos verziók után kutattam, amit kombinálni tudok virág díszítésekkel, ha már természetről beszélünk, ugye. Így amikor rábukkantam egy fehér-zöld tortára, aminek az alját egy virágkoszorú díszítette körbe, a tetejére pedig zöld indaminták voltak rajzolva, tudtam, hogy megvan a megfelelő torta. Megmutattam a menyasszonynak, aki gondolkodás nélkül rávágta, hogy tökéletes lesz. Innentől kezdve minden rám volt bízva. A menyasszony igen rugalmasan kezelte a torta kérdést - mondjuk ez betudható az ismeretségünknek is - de tény, hogy nem sokat kellett vitatkozni a kinézetén. Az ízét illetően meg már nekem kellett noszogatnom, hogy ugyan mondja már meg milyet szeretnének, mert lassan csinálnom kellene. Így lett az alsó csokoládés-mascarpone, majd Eszterházy, a felső pedig citromos-mascarpone ízű.
Mivel maga a torta technikailag nem volt bonyolult, a legnagyobb kihívást a virágkoszorú adta. Először is rá kellett jönnöm, hogy milyen virágokból készítsem.  Így megkérdeztem az én drága barátaimat, - akik  már annyi drótos virágot csináltak, hogy csípőből rávágják egy kép alapján, hogy az milyen virág- hogy ugyan szerintük ez milyen fajta? Meg is kaptam a választ: almafavirág. Mivel botanikai szempontból egyáltalán nem értek a virágokhoz, eszembe se jutott megkérdőjelezni a dolgot, ráadásul abszolút illet a koncepcióba. Miután beszereztem hozzá a megfelelő szirom kiszúrót - amit egy nagyon kedves barátom saját kezűleg készített nekem - el is kezdtem gyártani a virágokat gyorsan száradó cukormasszából, szirmonként. A drótos cukorvirág minden szirmát külön kell megcsinálni, egy szirom egy drót, majd ezt kell összekötözni egy virággá, majd mellé rakni a leveleket. Türelem játék az egész, miközben nem kevés gyakorlatot is igényel, mert a cél, hogy a virág minél élethűbben nézzen ki. Ezért nem elég szimplám kiszúrni, és összepakolni őket. A szirmok mindegyike külön megmunkálást igényel. A szélek vékonyítása, fodrozása, erezés és persze színezés, árnyalás is beletartozik a folyamatba. És ugyanez a levelekre is igaz. Komolyan mondom, le a kalappal azok előtt, akik egy ezt nagyüzemben csinálják, több száz virággal.

Két napi büngyürgetés után itt tartott a dolog. Fogalmam sem volt, hogy egyáltalán mennyit csináljak, elég lesz-e, főleg a levélből, hiszen abból elég sokat kellett csinálni, hogy szép dús legyen. Hál istennek, közben kaptam némi segítséget néhány kéz formájában, ugyanis meglátogatott 3 volt csoporttársam és kedves barátom a cukrász suliból, akik felgyúrták az ingujjukat és még gyorsan legyártottak a levélből pár tucatot, miközben én megárnyaltam a kész leveleket. Hálás is vagyok nekik, ugyanis még az a mennyiség is kevésnek bizonyult, következő nap újabb leveleket kellett gyártanom, mert már láttam, hogy nem lesz elég.
Közben ott volt a következő kihívás: az egészet koszorúba kötni. Azt se tudtam hogy kezdjek hozzá. Azt kiszámoltam, hogy a 30 cm átmérőjű tortát kb 1 méter füzérrel fogom körbe érni. Fogtam egy virágot, hozzá kötöztem 2-3 levelet és így csináltam 17 kis csokrot. A kimaradt leveleket pedig elkezdtem sorba összefogni és láncba kötni, miközben mindig tettem hozzá 1-1 csokrot.
Mire észbe kaptam, már ott is volt ez az 1 méter hosszú füzér, amit én csak 1 méter boldogságnak hívok, mert mikor már így egybe láttam, olyan boldogság és föld feletti röpködés lett úrrá rajtam, hogy rögtön dalra is fakadtam és elénekeltem a "Kertész leszek" c. dalt! Komolyan elénekeltem :)
Mivel azzal az 1 méter boldogsággal 3 napig szórakoztam, a tortához csak szerdán kezdtem hozzá. Nálam ez igen szokatlan menet, hiszen mint tudjátok, sokkal korábban szoktam ezekhez a dolgokhoz hozzá kezdeni. Sebaj, gondoltam, most megtanulom hatékonyabban kihasználni az időmet - mikor máskor mint egy esküvői tortánál. Így szerdán kisütöttem az összes piskótát - emlékszem kb. éjfélkor kapcsoltam le a sütőt - csütörtökön betöltöttem őket, pénteken pedig alákentem, leburkoltam és megcsináltam a középső és felső szint díszítését. 
Az inda mintától nagyon paráztam, pontosan azért, amit a húsvéti kekszes posztomban írtam: nem vagyok ez a "spontán rajzolok ide valamit" típus. Igaz, az inda minta azért jó, mert nem kötött, tényleg oda kanyarítod a szálakat, ahová akarod. Ettől függetlenül féltem, hogy majd függőlegesen hogyan tudok rajzolni rá. De végül egész jól megoldottam, nem volt hiába az a mézeskalács tanfolyam. Írókamázat használtam, talán lehetett volna szebb is, de tényleg nem egyszerű az oldalára habzsákkal rajzolni. 
Külön vittem a tortákat és a füzért is. Jó lett volna otthon összerakni az egészet és lefotózni normál körülmények között, de akkor tuti nem tudom már szétszedni és 150 km-t nem szívesen autókáztam volna 3 emeletnyi tortával. Úgyhogy a vacsora előtt 1 órával kezdtem összeállítani a tortát - mondanom se kell, pöccre végeztem. Kaptam a konyhán egy kis helyet és a párom nővére segített rátenni a koszorút és beállítani középre a szinteket. Közben persze járkáltak mögöttem a szakácsok, pincérek konyhások és megálltak egy pillanatra, úgyhogy még közönségem is volt, ami persze frusztrált, így rendesen remegett a kezem, el is törtem néhány levelet. Viszont mindenki el volt ájulva a tortától és nem akarták elhinni, hogy a koszorút is én csináltam és ráadásul még ehető is, persze a drótokat és a közepét leszámítva. Fura érzés volt, de azért hazudnék ha azt mondanám, hogy nem hízott a májam :)


A torta színre lépése kissé érdekes volt. Megbeszéltük, hogy 1/2 10-10 körül érkezik, oda is hozták, de pont akkor indult ki egy kisebb társaság dohányozni így kérte a pár, hogy még várjanak pár percig. Nos a pár percből fél óra lett, amíg a torta az ajtó előtt parkolópályán várakozott. Ebből kifolyólag csak az nem látta előre, aki nem akarta, bele értve a menyasszonyt is, aki nem bírta ki és megnézte. Így sajnos nem láttam az első reakcióját, mint ahogy a vendégekét sem. Senki nem tudta, hogy én csináltam a tortát így azt terveztem, hogy majd inkognitóban jól kifürkészem az emberek reakcióját, de hát ez nem sikerült. Ráadásul végig kellett néznem ahogy 70 ember eszik a tortámból és tiszta para voltam, hogy kinek mennyire ízlik. Kicsit tartottam is tőle, hogy biztos akarom én ezt látni, de aztán a kíváncsiság erősebb volt és persze végig sasoltam kinek hogy ízlik. Jó volt látni, hogy szinte senkinek sem maradt a tányérján torta, csak a burkolat, ami nem meglepő, hiszen ezt most házi cukormasszával burkoltam és valljuk be, elég kevesen vannak akik tömény cukrot szeretnek magukba tolni. Így ez egyáltalán nem zavart, jómagam sem eszem már meg a burkolást ha az nem marcipán. Szóval elégedetten konstatáltam, hogy volt, aki kétszer is evett belőle. Sokan mentek a párhoz dicsérni a tortát és akkor meg is tudták, hogy én csináltam, így jöttek utána hozzám is. Hatalmas elismerés volt ez számomra, hiszen most először sok ismeretlen ember evett a tortámból. Sokan pedig kértek a koszorúból 1-1 kis részt, hogy haza vigyék, vagy esetleg elropogtassák. Ez utóbbi látványa kissé megviselt, tekintve mennyi munkám volt benne, de hát ezt el kell viselni. Egyébként itt is volt, aki nem hitte, hogy ehető, így a menyasszonynak mindannyiszor meg kellett ennie 1-1 levelet bizonyításképpen. 
Az egész tortát végül 5 nap alatt csináltam meg virágostul, mindenestül együtt, igaz nem volt nap, hogy 3-nál előbb jussak ágyba, persze másnap 8-kor meló, aztán este folyt.köv. A péntek estém volt igen hosszú, gyakorlatilag szombat hajnal 5-kor feküdtem le 2 órára, de 7-kor már keltem is, hogy mindent összepakoljak, ugyanis 11-12 körül már indulni kellett, így is majdnem elkéstünk természetesen. Viszont ami a legmeglepőbb számomra: a tőlem megszokotthoz képest halál nyugodt voltam egész végig, még pénteken is. Persze az esküvő napja már para volt, égett a talaj a lábam alatt, mert már össze akartam rakni, aztán egész este azon izgultam, hogy miként fogadják. Jó, hát minden nem változhat meg egy csapásra :)
Összességében elégedett vagyok és nagyon boldog. Nem mondom, hogy nincs hibája a tortának, mert van, nem is egy. De azt is tudom, ezek olyan esztétikai hibák, amiket legfeljebb egy magamfajta fanatikus vagy szakmabeli ró fel, na meg a nővérem :), a laikus ezeket nem hogy nem látja, de nem is értené mi a baj vele. Viszont a virág füzér még az én várakozásaimat is felülmúlta. Sose hittem volna, hogy képes leszek egyszer ilyet összehozni. Egy esküvői torta hatalmas felelősség, még így is, hogy családtagnak készült és végül rám bízták a kinézetét. 
Köszönet, Göngyinek és Petinek, hogy lehetőséget adtak erre a feladatra és külön köszönet, hogy részt vehettem örömükben. Ez volt az én nászajándékom! És köszönöm minden barátomnak, ismerősömnek akik segítettek - akár eszközzel, akár tanáccsal, pár levéllel, vagy csak egy támogató szóval - hogy ez a torta létre jöjjön. Mert bár nélkülük is létrejött volna, de biztos vagyok benne, hogy nem lett volna ilyen a végeredmény.


Kajak egy torta...

$
0
0

... egy hobbi kajakosnak! Egy nagyon kedves barátnak ment meglepetésként!


Patrik - akinek volt szerencsém a cirkuszos, valamint a farmos tortát is készíteni - apukája volt most az ünnepelt. Meglepetésnek készült, a kérés annyi volt, hogy legyen rajta egy kajakos, mivel nemrég kezdett el hobbi szinten evezni. Hát én rátettem egy kajakost, aki talán még nyomokban hasonlít is rá. Alapvetően bírtam azt a kis figurát.





A tortával kapcsolatban több elképzelésem is volt, először egy szimpla szögletest akartam csinálni, amire feltornyozok egy kis domboldalt, aztán rábiggyesztem a kajakost. De ahogy alakult a figura, úgy változott a fejemben is a koncepció és megkívánta, hogy egy kicsit variáljak rajta. Így lett inkább egy vízesés szerű torta, aminek a tetejéről épp száguldozik A Kajakos.

Nos, hát az arányokat ne is nézzétek ;) Semmi pánik, magam is jól látom, hogy a kajakos kissé nagyobb, mint a mellette lévő 2 kis cefetnyi fenyő, amit így utólag visszatekintve nem is tudom milyen búbánatos meggondolásból tettem rá. Ráadásul nem is jó technikával "gallyaztam" meg azokat a szerencsétlen fenyőket - jó darabig nem is tudtam mi a bajom vele, míg egy szakmabeli barátom rá nem világított, hogy "máshogy kellett volna azt a fenyőt". A vízesésről is teljesen más elképzeléseim voltak, eredetileg fehérjemázból csináltam volna meg a hullámokat, de időhiány miatt maradtam az ecsetnél. De ami a lényeg, hogy szombat este kaptam egy sms-t a szóban forgó kajakostól, aki csak ennyit írt: "hát ez nagyon ááááááálllat!!!" Kell ennél több kérem szépen?! :)

Az ízének nagyon örültem, ugyanis a kajakos drága felesége narancsos csokival kérte a tortát. Végre nem szimpla csoki, hurrá!! Viszont első próba lévén kissé csalódott is voltam. Nekem nem volt elég intenzív a narancsos íz. A csokis mascarpone krémet vettem alapul, Reszeltem bele egy kis narancshéjat - mint ahogy a piskótába is - amitől kapott egy kis aromát és a folyadék egy részhét is helyettesítettem frissen facsart narancslével, ami viszont nem sokat dobott rajta. Ezért aztán még néhány narancsot kifiléztem és a gyümölcsdarabokat egy kis cukorral lekvárrá sűrítettem. Ezt végül nem belekevertem, hanem csak úgy belecsíkoztam töltés közben a krémbe. Bízom benne, hogy volt némi narancs feeling-je a dolognak, mert maga a krém engem annyira nem győzött meg sajnos. Viszont a piskótának narancs illata volt! 








Bezzeg ha két héttel későbbre kellett volna, akkor már tudom a tutit. Ugyanis egy fergeteges baráti találkozón volt szerencsém kóstolni egy narancsos csokitortát. Na az apám, az narancsos volt a javából. Úgyhogy el is kérem a receptet, hogy legközelebb tutira menjek! :)
Remélem azért ez is ízlett a vendégeknek. 



Bogi & Szabi tortája - avagy egy újabb torta kalandos története

$
0
0


A dolog úgy áll, hogy itt van életem második esküvői tortája! Hihetetlen nemde? Még magam is szokom a gondolatot. És ennek a tortának is - mint oly sok másnak - igencsak kalandos története lett...

A történet ott kezdődött, hogy Boginak és Szabinak elég konkrét elképzelése volt az esküvői tortájukat illetően. Nagyon tetszett nekik az a torta, amit Anyu meglepetés partijára készítettem csipkékkel, bazsarózsával. Kaptam néhány fotót is, hogy ők milyen színvilágban képzelik el ugyanezt, illetve hogyan kéne a tortának az esküvői dekorációba illeszkednie. Bogi és Szabi tüneményes egy pár! Öröm volt velük dolgozni! 
Bogi pl. végtelen türelemmel viseltetett gyermeki lelkesedésem iránt. Hónapokon át tartó levelezésünk és egyeztetésünk folyamán ugyanis megannyi kérdést tettem fel és a fejemből időről-időre kipattanó ötletek tömkelegével halmoztam el őket. Komolyan mondom, szerintem én jobban be voltam sózva mint ők. Még tortatervet is készítettem. Nem viccelek! Digitálisat! Megmutattam még a csipkegyűjteményemet is - valaki bélyeggyűjteménnyel villog, én kérem cukorcsipke gyűjteménnyel - így gyakorlatilag ők válogathatták össze azt is, hogy milyen csipkék legyenek rajta. Több hónapos levélváltás, tervezgetés, egyeztetés, valamint írd és mondd, 6 verzió felvázolása után megszületett a végeredmény. A fő irányelv az arany, valamint a rózsaszín és a lila árnyalatai voltak. Így abban maradtunk, hogy arany színű lesz a torta, rajta fehér csipkékkel. A két nagy bazsarózsát rózsaszínben álmodtam meg, kiegészítésnek pedig - stílusosan - két boglárkát szántam lila színben. Az ízek pedig málnás-csokoládé, epres fehér csoki, valamint pisztácia. Szerintem jó kis kombó!
A virágokat természetesen 1 héttel korábban elkészítettem. Szeretem a bazsarózsát! Macerás, de nem bonyolult. Csak úgy, mint a boglárka. Úgyhogy ez sima liba volt. Megcsináltam előre a csipkéket is, mondván nem kér az enni!(!!!) Amint készen lettek be is dobozoltam őket, hogy ne száradjanak ki.
Nagy mákom volt, hogy azon a héten volt pünkösd, így kaptam egy plusz napot az előkészületekre. Nem is kezdtem hozzá szerdánál előbb a sütésnek, gondoltam nem lesz itt semmi vész. Meg kell mondjam egész jól tartottam az ütemtervet, komolyan, már kezdtem vállon paskolni magam. De aztán az első adandó alkalommal sikerült elcsúsznom. 
Már ott kellett volna gyanakodnom, amikor kiderült, nem tudom 4 rétegbe betölteni a csokikrémet az alsóba, mert elszámoltam a töltelék mennyiségét. Bár itt még meg lehetett volna fogni a dolgot, ugyanis piskóta lapom maradt pluszban, egy kis adag krémet pedig nem volt nagy ördöngösség kikeverni. De sajnos a dolog itt nem állt meg. Annyira vérszemet kaptam attól, hogy jó ütemben haladok, hogy gondoltam megy ez jobban is és puszta lelkesedésből, töltés előtt egy nappal csináltam meg a töltelékeket. Viszont a málnavelőt és az eper lekvárt a töltés napjára hagytam. Mindezzel persze semmi baj nem lenne, csak hát számolni kell vele, hogy a felfőzött, besűrített gyümölcsök nem kevés idő alatt hűlnek ki és addig nem tölthetek. Ebből kifolyólag pedig - a töltés napján - hajnal 1-kor azzal szembesülni, hogy a csokikrémem úgy bekötött a tálba, hogy nem fogom tudni habzsákból kinyomni, legfeljebb ha masszázst alkalmazok rajta, nos nem túl felemelő. Így a tervem, hogy málnavelőt és a csokikrémet fekete erdő módjára, habzsákból, váltakozva töltöm be a tortába, kb. 10 másodperc után balga gondolatnak számított. Pedig egész jó kis málnaszószt sikerült összehoznom: 1 liternyi, átpasszírozott málnavelőt tűzön besűrítettem 2 evőkanál  keményítővel, és adtam hozzá egy kis cukrot, ízlés szerint. Nem is málna szósz lett, mint inkább málna puding, ami csak az összepasszírozott gyümölcsből állt, ennél fogva igencsak koncentrálódott benne a málna. Fincsi volt!! Az epret pedig csak egy kis vízzel és citromlével addig főztem, míg egy hígabb lekvár nem lett belőle. Itt nem passzíroztam, a kisebb-nagyobb eper darabok megadták neki a karakterét, a pár löttyöntésnyi balzsamecetről nem is beszélve.
Mivel a szép dekoratív töltésről le kellett mondanom, a problémát úgy oldottam meg, hogy a csokikrémbe csíkokat, illetve mélyedéseket alakítottam ki és belekanalaztam a gyümölcsöt. Aztán még ott volt a pisztácia krém is. Ami alapvetően nem nagy ördöngösség, bár a pisztácia paszta készítése nem túl gyors feladat, ha azt nézem, hogy az egész folyamat a héjazással kezdődik, majd forrázás, újabb héjazás pörkölés, szárítás, pasztásítás. De ha ezzel már kész az ember, akkor csak hozzá kell keverni egy kis főzött mascarpone-s alapkrémhez és higgyétek el, az élmény felejthetetlen. Nincs ennél pisztáciásabb dolog a világon!

Utolsó napra maradt a lekenés, burkolás, díszítés, valamint még 40 db sütinyalóka készítése. Mert ha lúd, legyen hát kövér! Mit nekem esküvői torta, rögtön csinálj mellé 40 db Cake Pops-ot is!! :) Na és itt volt a pillanat, amikor végérvényesen és visszavonhatatlanul elcsúsztam. Kb. hajnal 2-kor szembesültem azzal, hogy nem stimmel valami a burkolóanyaggal. Pedig olyan boldog voltam, mert a fondant-ot már előző hétvégén begyúrtam az én kedves kedvenc Barátném felügyelete alatt, aki vérprofi tortás. Kaptam is tőle jó kis kiképzést! A "Hogyan kell a tortát befejezni átadás előtt 5 perccel" című etapot csak erős idegzetűeknek ajánlom, én konkrétan lábon kihordtam mellette 5 infarktust, a hajam őszbe borult és a szemöldököm is kosárfonásban volt a vele töltött 2 nap után. Viszont felejthetetlen élmény volt! Kiképző tábornok asszony!! Megyek legközelebb is :)
Na de visszatérve, a nálam kizárólag tortakészítés közben rejtélyes módon keletkező fekete lyuk most sem maradt el. A tökéletesre gyúrt burkoló anyag gyorsan száradt, bőrösödött, tört, és mire leburkoltam vele a 3 tortát, 10 évet öregedtem. Nem akartam nagyon simogatni sem, mert akkor megolvad alatta az alákenés és átlátszódnak a rétegek!! (Látod Smuki, tanultam!! :) ) De közben meg alig akart rátapadni a tortára. Az alsó kettőt úgy ahogy leburkoltam, de a kicsi katasztrófálisan sikerült.
Nagy megszorultságom közepette kis barátaim, akik az éteren keresztül támogattak még hajnal 4 kor is, javasolták hogy újra tábla. Az elején még habozni véltem, de aztán úgy rendőr módjára fel lettem szólítva, szintén egy vérprofi tortás személyében: "Leszeded a burkolást, újra kened, be a hűtőbe, addig begyúrsz egy adag fondant-ot és már burkolhatod. 10 perc alatt kész! CSINÁLD!" Hát megcsináltam! Remegő kezekkel ugyan, de újra burkoltam a felsőt! Igaz nem 10 perc volt, mert kb 1 óra mire bekötött újra az alákenés, de ez reggel 5-kor, pitymallat kellős közepette már igazán nem számított.
És amikor azt gondolnád ennél rosszabb nem lehet. Na akkor jönnek a csipkék. Egész végig azon paráztam, hogy legyen elég a csipke és ne derüljön ki az utolsó pillanatba, hogy 5 centi hiányzik, hogy körbe érje. Nos, takra körbe érte mindegyik. Viszont úgy kiszáradtak a csipkék a lezárt (!!!) dobozban, hogy azt hittem besírok, amikor megfogtam és eltörött. Hát kérem szépen, én megalkottam a csipke chipset! Igaz, azt nem tudom hogyan. De tényleg, film mellé, kellemes nyári időtöltésnek némi csipke chips? Garantált az életérzés! Viszont tortára nem túl alkalmas. Mit tehetettem volna?! Reggel 7-kor, mire már a 2. réteg arany lüszterrel fújtam le az amúgy csigamódjára száradó tortákat, vízgőz fölé görnyedtem a csipkékkel és kínomba elkezdtem beszélni hozzájuk: "Épp csak annyira kell megpuhulnod, hogy rá tudjalak simítani a tortára!  Meglátod jó lesz!" Bár a pórusaim szépen kitágultak a vízgőztől, a csipke csak alig alig akart engedni makacs merevségéből. De végül én győztem!! Igaz, hogy elszöszöltem vele másfél órát, de már reggel 8-kor ki számolja az időt. És akkor még hátra volt 15 sütinyalóka lecsokizása (nem félreérteni).
Nos, 11-kor tortákat a kocsiba bepakolva, sütinyalókát üzembiztos szállításra készre csomagolva, elsősegély dobozt összekészítve el is indultam az Én Kedvesemmel az 50 km-re lévő esküvő helyszínére. Ott már "csak"össze kellett raknom a szinteket, virágokat elhelyezni és még egy utolsó simítást végezni rajta. Bogi és Szabi látszólag el volt ragadtatva. Úgy láttam rajtuk, hogy őszintén tetszik nekik a végeredmény és abban a pillanatban minden bosszúságot és fáradságot feledve, elgyötört lelkem kezdett vissza találni önmagához. Aztán megkaptam a visszajelzést az ízéről is, és állítólag annyira finom volt, hogy sec perc alatt elfogyott.  
Hihetetlen 2 napon voltam túl és hihetetlen boldogság lett úrrá rajtam, hogy a feladatot teljesítettem. Igyekeztem mindent kihozni ebből a tortából amit csak tudtam az adott körülmények és a felmerülő akadályok ellenére. Köszönet Boginak és Szabinak amiért megbíztak bennem annyira, hogy rám bízzák életük legfontosabb napjának egy mozzanatát.
Az érzés pedig, hogy  néha olybá tűnik, titkos őrangyalok felügyelnek rám, leírhatatlan. Ezt a bejegyzésemet nekik, az őrangyalaimnak ajánlom, közülük is legfőképpen a hajnalig virrasztó, magaslatokra emelt Főőrangyalnak.


Csokoládé torta - egyszerűen

$
0
0

"Kell néha valami egyszerű" jeligével készült ez a csokoládés-mascarpone torta...


Persze ez így nem teljesen igaz, mert kifejezetten ez volt a kérése kolléganőmnek, aki lakodalomba vitte a tortát. 
Nem tudom kinél mi a szokás, én az Alföldről származom, bár félig meddig baranyainak is tartom magam. De gyerekkoromban, Nagybánhegyesen voltam olyan igazi nagy lakodalomban - tudjátok, az az utcán zenekari kísérettel végig vonulós, vicces vőfélyes, kultúrházas félében - ahol az volt a szokás, hogy minden család maga vitt egy tortát, ami aztán este kikerült az asztalra. Persze volt esküvői torta, meg grillázs torta is - amit általában látványos keretek között széttörtek -  de minden asztalon ott volt egy torta, amit otthonról vittek a vendégek. Voltam persze több hagyományos lakodalomban is, de talán ez volt az egyetlen, ahol ilyet láttam. Erre viszont azért is emlékszem ennyire, mert Anyu elmondása alapján az oda készített torta hozta meg neki az áttörést, amikor is végérvényesen megfertőződött a sütéssel, nem sejtvén, hogy ezzel milyen lavinát is indít el az én életemben is. Egy kávétorta volt, még Lajos Mari 99 Torta című receptkönyvéből és még én is emlékszem, hogy pontosan olyan volt, mint a képen. 
Nos, örömmel konstatáltam, hogy ez a hagyomány nem veszett el a múlt homályában, ugyanis Füzesgyarmaton tartottak egy ilyen lagzit, ahova kolléganőm volt hivatalos. És mivel Ő nem jeleskedik annyira a sütésben, megkért, hogy készítsek egy egyszerű csoki tortát, mert hát azt mindenki szereti. Készítettem és élveztem is, hogy végre nem kellett burkolni.
A piskóta a mindig használt olajos kakaós változata - 4 tojásból, 21 cm-es kerek formában sütve - amit dupla adagos csokis-mascarpone krémmel töltöttem. Fele-fele arányban használtam az ét- és a tejcsokoládét, tapasztalataim szerint ez így sokkal populárisabb verzió. Hiszen így se nem "keserű", se nem túl gejl és aki nem szereti az étcsokoládét, annak sem tűnik fel, hogy az is van benne. Tetejét csoki ganache-zsal öntöttem le, az oldalára meg csak úgy tessék lássék módon kentem rá, most ehhez volt kedvem. Sajnos nem emlékszem, már mennyi csokiból, de erre biztosan elment 200 ml tejszín és 200 g étcsokoládé. A tetején lévő rózsákat félretett töltelékből nyomtam habzsákból.





Levendula mánia 4. rész - A Torta

$
0
0

Bizony bizony!! Amikor "az én Kedvesem" unokatesója mutatott egy fotót, hogy olyan doboz formájú tortát szeretne, masnival és levendulával díszítve, majd egyben azt is közölte, hogy még az ízét is levendulásra, sőt.... citromos-levendulásra akarja.. nos csillogó szemekkel majdnem a nyakába ugrottam. Ami ezek után következett... Barátaim...!!! Olyan levendulás-citromos krémet rittyentettem, hogy hovatovább magam is szétcsúsztam tőle!


Persze mindez ízlés kérdése is, tudom én, de nem és nem vagyok hajlandó letenni ama küldetésemről, hogy népszerűsítsem a levendula gasztronómiai szerepét. Nos, aki szereti a levendulás csemegéket, annak ez a kombó kötelező. Aki meg nem szereti, sőt nem is hajlandó megenni, annak üzenem, hogy a vendégek közül egyvalaki pontosan így vélekedett. Majd megkóstolt egy tányéron kallódó falatkát. Majd evett egy szeletet! És ezután még egyet!! Szóval tessék végre félre tenni a levendula iránti viszolygásunkat és legyünk merészek, bátrak, vagányak és használjuk a levendulát sütikben is.

Azért azt el kell mondjam, hogy először vakartam a fejem, hogy miként is csináljam meg. Adva vagyon egy - kis túlzással díjnyertes - de legalábbis mindenki által agyon dicsért citromos mascarpone receptem. Csináljak egy citromos krémet, amit levendulával ízesítek? Esetleg egy levendulás krémet, amit citrommal ízesítek? És mi van, ha csinálok egy levendulás krémet és egy citromos krémet, majd a kettőt összerakom!? És ha nem rakom, hanem csak egymás mellé nyomom, amolyan fekete erdősen? Tök izgalmas, mindig is erre vágytam, kísérletezni, új dolgokat kitalálni! Na és akkor villant be, hogy csinálok egy főzött mascarpone-s krémet, amit levendulával ízesítek be és mellé csinálok egy citromos mascarpone krémet. Majd végre valahára váltakozva, habzsákból egymás mellé nyomom a két tölteléket, amit már oly régóta szeretnék megvalósítani. Így is tettem! Bár a belseje sokkal szebb lett volna, ha mondjuk egy kis lilával megfestem a levendulás krémet, hiszen így szépen elkülönültek volna egymástól színben is a töltelékek, de igazából ez már csak részlet kérdés volt.
Viszont az íze...! Olyan jól elkülönült egymástól a citrom és a levendula, hogy egyszer ilyennek érezte az ember, egyszer pedig olyannak, mégis a kettő összhangban volt. Volt aki az első falat után azt mondta: "Ez citromos!!" Majd némi ízlelgetés után: "Nem, nem ez levendulás!" Végül: Vagy mégis citromos?!?!""Hülye vagy, ez levendulás!!!"
Nos hát így keveredtek, majd alkottak egységet az én levendulás-citromos tortámban az ízek! Tökéletes volt. És hogy ne csak hiába olvassátok ezt a bejegyzést a levendula dicső létezéséről, lássátok a receptet is! Nem csak burkolt tortába jó ám!


Levendulás- Citromos- Mascarpone torta

A piskóta

Sima olajos piskótát sütöttem egy 21x21 cm-es formában. Kétszer sütöttem meg a 3 tojásos mennyiséget, hogy szép magas legyen. Utána mindkét lapot ketté vágtam, így kaptam 4 piskóta lapot.

A citromos-mascarpone krém

Szükség lesz egy adag lemon curd-re, azaz főzött citromkrémre, valamint mascarpone-ra és habtejszínre. Most mondom, hogy állati tejszínre!!!! (Nekem Sütidoboz lemon curd receptje jött be a legjobban, én 2 citrommal szoktam csinálni, de az ő oldalán fázisfotókat is találtok.)
A történet úgy is simán megállja a helyét, ha csak mascarpone-val keverem össze a citromkrémet, de én most könnyebb, habosabb állagú tölteléket akartam csinálni, amit nem is fixáltam semmivel, mivel a levendula krém tartott. Később meglátjátok hogyan! (Akkor szoktam zselatinfixet tenni a citromos-mascarpone krémbe, ha csak azzal töltöm a tortát, hiszen anélkül nem tartana semmit. Most viszont nem lesz rá szükség!)

Hozzávalók:
2 citrom leve és lereszelt héja
100 g cukor
2 tojás
30 g vaj (Most mondom hogy nem margarin!!!)

250 g mascarpone
200 ml tejszín

A megmosott citromok héját reszeljük le, levét facsarjuk ki. A cukorral együtt tegyük gőz fölé és addig melegítsük, amíg a cukor fel nem olvad. Ekkor tegyük hozzá a vajat, majd ha az is felolvadt vegyük le a tűzről és hagyjuk langyosra hűlni. Ekkor tegyük bele a kissé felvert tojásokat, majd tegyük vissza gőz fölé, és folytonos kevergetés mellett sűrítsük szósz sűrűségűvé. Hűtsük ki teljesen, a legjobb ha előző este készítjük el a citromkrémünket. A lemon curd amúgy önmagában is függőséget okoz, fülledt nyári napokon egy egész üvegcsével meg tudok enni belőle csak úgy magában. Kis üvegekben tárolva hűtőben 1 hétig is eláll, így gastro ajándékként is kiváló.
A mascarponet verjük fel a habtejszínnel, majd, apránként adjuk hozzá a lehűlt citromkrémet. Kicsit lágy lesz, de semmi vész, nem ez fogja tartani a tortát! Töltsük sima csöves habzsákba és tegyük a hűtőbe, amíg előkészülünk a levendula krémmel. 

A levendulás- mascarpone krém
(Az alap recept, amiből kiindultam egy nagyon kedves barátomtól van, akinek örökké hálás leszek ezért a receptért!)

Hozzávalók:
4 dl tej
2,5-3 evőkanál levendula szirom (szárított vagy friss, mindegy)
1 csomag tejszínes pudingpor (40 g)
40 g liszt
200 g cukor
250 g vaj
250 g mascarpone


Először megadjuk a tejnek a levendula ízt. Ehhez szórjuk a tejbe a virágszirmokat és gyöngyözésig főzzük, majd húzzuk le a tűzről és fedő alatta hagyjuk pihentetni. A levendula mennyiségét nem érdemes 3 evőkanálnál többre növelni, ugyanis akkor tényleg szappan ízű lesz. Ne ijedjünk meg, ebben az állapotban nem hogy levendula, de egyenesen keserű íze van a tejnek, hiszen mindössze 4 dl folyadékban koncentrálódik ez az intenzív aromájú virág. Úgyhogy ne nagyon kóstolgassuk, mert elmegy tőle a kedvünk is. Én először féltem is, hogy végérvényesen elrontottam és túl sokat tettem bele, de aztán bíztam benne hogy a nem kevés vaj és a semleges ízű mascarpone majd elvesz az intenzitásából.
Szóval hagyjuk kicsit ázni a levendulát a tejben, de 20-30 percnél tovább nem érdemes szerintem, mert ez alatt az idő alatt nagyon jól átveszi az aromákat, teljesen kihűteni pedig nem fontos, hiszen a következő lépésben újra felfőzzük a tejet, de csak miután leszűrtük a virágokat belőle. Miközben a leszűrt tejet újra felforraljuk, összekeverjük a lisztet és a pudingport. Erre öntjük a felforrt tejet, csomómentesre keverjük, visszatesszük a tűzre és folyamatosan kevergetve puding sűrűségűre főzzük. Jó masszív lesz, hamar megköt de nem kell aggódni. Amikor már-már olyan az állaga, mint a csiriz és egyre nehezebben tudjuk kevergetni, vegyük a le a tűzről és hűtsük ki teljesen. Néha kavarjuk át, hogy ne bőrösödjön meg a teteje. Le is takarhatjuk folpackal úgy, hogy közvetlenül a puding felületére simítjuk, de az a tapasztalatom, hogy ilyenkor sokkal lassabban hűl. Nekem jobb, ha néha belekeverek egy kézi habverővel. Nos, míg a levendulától illatozó puding alap hűl, habosra keverjük a vajat robotgéppel. Hozzá tesszük a kihűlt pudingos alapot, majd homogénre keverjük. Bele keverjük a mascarpone-t és azzal is alaposan kikeverjük. Érdemes ezt géppel csinálni. Nagyon krémes, nagyon habos, főzött krém szerű állagot kapunk, ami most már éppen csak annyira levendula ízű és illatú, amennyire kell. Aki látványban is brillírozni akar, az keverhet bele nagyon kevés lila ételfestéket, éppen csak egy késhegynyit. Töltsük ezt is sima csővel ellátott habzsákba, és tegyük kicsit ezt is a hűtőbe, hogy megkössön. Ha nincs két csövünk az sem probléma, eldobható zsákba is tölthetjük a krémeket, a zsák végére pedig egy nagyobb lyukat vágunk.
Jöhet a töltés fekete erdő módjára, amit kétféleképpen is csinálhatunk. Vesszük az első piskóta lapot, majd a szélére körbe nyomunk egy sort a levendulás krémből. Majd váltunk a citromos krémre és a levendulás mellé nyomunk egy újabb csíkot körbe, majd újra levendulás, majd citromos és egészen addig haladunk befelé egymás után váltva a krémeket, amíg teljesen megtöltődik a piskóta. Fontos, hogy mindig a levendulás krémmel kezdjünk, ugyanis ezzel fogunk un. falat építeni, ami megakadályozza, hogy a lágyabb citromos krém ne folyjon ki. A másik módszer - ami akkor célszerű, ha esetleg annyira lágy lett a citromkrém, hogy nem tudunk karikát nyomni belőle - hogy a levendula krémből 2-3 vastag kört nyomunk a piskóta lapra úgy, hogy tisztes távolságban legyenek egymástól. Az üres részeket pedig kitöltjük a citromkrémmel. Ha előzőleg megszíneztük a levendula krémet lilára, akkor felvágáskor szépen fogjuk látni, ahogy egymást váltják a töltelékek.
Ha megtöltöttük az első piskóta lapunkat, rátesszük a következőt és azt is hasonló módon körbe nyomjuk. És ezt folytatjuk, amíg elfogy a piskótánk. Jelen esetben 4 piskóta lap közé nyomunk 3 rétegben krémet. Nem lesz kicsi, de nekem most magas torta kellett a doboz forma miatt.
Garantált ízélmény!
Rejtett vágyam, hogy sokan kipróbáljátok a receptet (akárcsak fele mennyiséggel is) és megírjátok, hogy ízlett-e! Komolyan várom minden fajta tapasztalatotokat ide a bejegyzés alá! A levendula idény még tart!!
Legyen a mottónk: Merész vagyok, levendulát kóstolok! :) Hajrá


"Orosz rulett" - avagy az Oroszkrém torta és a marcipán revolver

$
0
0

Fegyverrel a tetején, orosz krémmel töltve, jó sok rummal nem egy jámbor torta! De azért nem kellett tőle félni! :)
Örültem, amikor egy volt kolléganőm arra kért meg, hogy süssek egy orosz krémmel töltött tortát, burkolás, nélkül. Végre!!!!
Néha olyan jól esik egyszerű tortákat csinálni, de komolyan. Persze korán örültem, mert pár nappal később elő állt egy ötlettel, hogy lehetne e rátenni egy revolvert marcipánból? Revolvert? Naná! Miért is ne? Aztán persze vakartam a fejem, de némi képes, na meg rendőri segítséget latba vetve végül megalkottam a marcipán revolvert! El kell ismernem, egész szép kis példány lett belőle, és még a szervek is megdicsérték! Hát kérem szépen, kell ennél több?!


A torta orosz krémmel lett töltve. Őszintén szólva jobban féltem ettől, mint a stukitól. Töredelmesen bevallom, nem szeretem az orosz krémet, ennél fogva nem is szoktam enni. Naná, mert teli van általában mazsolával! Komolyan, sok mindent sikerült megszeretnem és átértékelnem, amit gyerek fejjel következetesen elutasítottam, de ez a mazsolával valahogy nemigen akar menni.
Szóval elővettem halvány emlékeim, na meg a suliban tanultakat, végül a jó öreg Lajos Marihoz fordultam! Kicsit variáltam a recepten, aztán neki futottam. Naná hogy féltem tőle mint a tűztől, mivel tejszínhab és zselatin is van benne! Kettő együtt + én? Ne vicceljetek, kész katasztrófa! Senki nem értei mi bajom van a zselatinnal meg a tejszín felverésével, és teljesen meg tudom érteni. De ha én zselatinos krémet készítek, akkor azt tuti falra lehet csapni ami ott is marad, ha tejszínhabot kell verni, azt meg 100% hogy vajjá köpülöm! Na hát csoda, ha remegő kezekkel fogtam neki? De sikerült! Bezony!! Igaz a töltés után 10 percenként nyitogattam a hűtőt, hogy megnézzem milyen a krém állaga, ami egyszer csak szépen elkezdett behúzni! Olyan boldog voltam hogy csak na! Zselatinos krém kipipálva! Soha többé nem vagyok hajlandó parázni tőle! Ezt vegye tudomásul a zselatin is!!!!! Na de a tejszínhab?? Hihiiii! Na ott nem sikerült meghazudtolnom magam! A tetején lévő díszítéshez akartam felverni tejszínt, és természetesen az első adagot túlvertem. Meg kell mondjam, teljes blazírtsággal vettem ki egy újabb adag tejszínt a hűtőből és vertem fel újra, ami már sikerült! Hát így vagyok én és a tejszínhab! Pedig azt még szeretem is!
Végül a torta mégiscsak elkészült, bár az oldalára nem kentem semmit! Egyrészt tudtam, hogy nem túl édes szájúak, akik enni fognak belőle, másrészt már olyan nagyon régóta ki akartam próbálni az úgy nevezett pucér tortát! És mivel nagyjából elégedett voltam a rétegezéssel, úgy döntettem, így hagyom. Utólag a volt kolléganőm is megerősített, hogy nem kellett rá a körbe a tejszínhab, viszont a bele tett, majd 15 dkg vegyes kandírozott gyümölcs túl soknak bizonyult! Így legközelebb nekik csak mazsolával megy! Legyen meg az akaratuk! :D
Íme tehát a recept:

A piskóta:
Sima olajos piskótát sütöttem 5 tojásból, 24 cm-es kerek formában.

Hozzávalók a töltelékhez: (Lajos Mari 66 Torta c. könyvében lévő recept alapján):

150 g vegyes kandírozott gyümölcskocka (elég sok volt, így akár el is hagyható)
150 g mazsola
150 ml rum
200+100 ml tej
100+100 g cukor
1 rúd vanília kikapart magja
15 g zselatin
5 tojás sárgája
20 g vaníliás pudingpor
400 ml tejszín

A díszítéshez:
200 ml tejszín
kevés porcukor ízlés szerint
1/2 tasak zselatinfix

A mazsolát forró vízzel leöblítjük, lecsepegtetjük, majd a kandírozott gyümölcskockákhoz keverjük és az egészet 1 óráig érleljük a rumban. 
A vaníliakrémhez felforralunk 200 ml tejet 100 g cukorral és a vanília kikapart magjaival. 10 percig pihentetjük fedő alatt. Ezalatt a zselatint megduzzasztjuk 100 ml hideg vízbe.
A tojás sárgákat kikeverjük a maradék cukorral és a maradék hideg tejben feloldott pudingporral, majd folytonos keverés mellett hozzá öntjük a vaníliás tejhez. Visszatesszük a tűzre és kevergetve sűrű krémet főzünk belőle. A beáztatott zselatint kis lángon felolvasztjuk, majd alaposan elkeverjük a tűzről lehúzott vaníliakrémben. Hagyjuk hűlni. Amikor kezd egy kicsit kötni, kemény habbá verjük a tejszínt és óvatosan a krémbe forgatjuk.
A piskótát 3 lapra vágjuk és a legalsót állítható keretbe tesszük. Rákenjük a krém egyharmadát, majd megszórjuk a tetejét a rumos gyümölcsök felével. Második lap, egyharmad krém, maradék rumos gyümölcs. Végül a harmadik lap és a maradék krém a tetejére. Hűtőbe tesszük egy éjszakára.
Tálalás előtt óvatosan körbe vágjuk a keretet, majd eltávolítjuk. A díszítéshez kemény habbá verjük a tejszínt, ízlés szerint édesítjük és fél csomag zselatinfixszel megátomgatjuk. Csillagcsöves habzsákba töltjük és tetszés szerint nyomunk habrózsákat a torta tetejére. Az oldalát is körbe kenhetjük tejszínhabbal, de véleményem szerint ehhez több tejszínt kell felverni! Nekem így is tetszett!     

Egy mezőgazdasági torta esete

$
0
0

Volt már dolgom állatokkal, de egyszerre ennyivel talán még soha...



Itt aztán van minden, akárcsak egy mezőgazdaságban. Ezért én nemes egyszerűséggel csak mezőgazdasági tortaként emlegettem a készítés során.

Hozott kép alapján dolgoztam, de azért belecsempésztem egy kicsit az én gondolataimat is. A bocit pl. nagyon kedveltem, bár azzal pepecseltem el a legtöbb időmet. Amikor tudatosult bennem, hogy majd 2 órámba tellett, azt mondtam ez így nem mehet tovább. Javítanom kell a részidőmön! Mégis milyen már, hogy egy állatfigura 2 órába telik és ott van még mellette 10 másik! Segíts magadon és isten is megsegít - szokták volt mondani - ezért úgy döntöttem hogy a pacikat sokkal egyszerűbben fogom megoldani. Minek neki test, ha csak a fejét dugja ki az istállóból. Máris gyorsabban ment a dolog. Aztán innen kezdve ment, mint a karika csapás....nagyjából. A malackák kicsit pecsenyére sültek az már igaz, de hát istenem, ebben a kánikulában ne csodálkozzon senki.

Egy dolgot viszont megint tanultam. Ha a tortának van egy alap színe, akkor azt érdemes begyúrni már az elején, főleg ha emeletesről van szó. Aztán ha sötétebbre akarom, vagy árnyalni, akkor még rá lehet segíteni egy kicsit airbrush-sal. Mert az érzés, mikor egy hosszas színkeverést követően lefújod az alsó tortát egy elfogadható színnel és kiderül, hogy nem maradt a felső tortára elég festéked, nos az felejthetetlen! Szerintetek esélyes ugyanazt a színt kikevereni?? Mármint nekem!  Elárulom: NEM!! Szóval van, amikor nem lehet időt spórolni. Arról nem beszélve hogy a felülete is szebb lesz!


Ez a jó tortázásban! Mindig tanulsz valamit! Persze ezek között van olyan tanulság is, amikor utólag verem a fejem az asztalba, hogy "mégis mit gondoltam?!?!". De már rájöttem: ez az én tartozékom. Ez velem jár :)
Az 1 éves Beni odáig volt érte. Naná, hogy kezecskéje rögtön a figurák felé vette útját, hogy aztán el is tüntesse őket. Hiába, ez egy mezőgazdaságban elengedhetetlen.


Viewing all 462 articles
Browse latest View live